Samolot WhiteKnightTwo wystartował. Do niego przyczepiony jest kosmiczny pojazd VSS Unity. Gdy "statek matka" wzniesie się na wysokość około 50 tys. stóp, Branson i jego załoga dostaną zielone światło i będą mogli ruszyć na orbitę.

Reklama
Lot Richarda Bransona w kosmos / YouTube

Wszystko przebiegło zgodnie z planem. Kosmiczny samolot Bransona odłączył się od nosiciela, przekroczył trzykrotną prędkość dźwięku i wszedł na orbitę. Przekroczył w ten sposób granicę kosmosu uznawaną przez siły powietrzne USA, wyznaczoną na poziomie 50 mil, czyli ok. 80 km.

Lot Richarda Bransona w kosmos / YouTube

Maszyna spędziła na orbicie kilka minut, potem pojazd powrócił na lotnisko. Lądowanie przebiegło bez żadnych problemów.

Reklama
Lot Richarda Bransona w kosmos / YouTube

Branson: Zawsze byłem marzycielem

"Zawsze byłem marzycielem. Moja mama uczyła mnie, by nigdy się nie poddawać i sięgać gwiazd. 11 lipca przyjdzie czas, by zmienić to marzenie w rzeczywistość na pokładzie następnego lotu kosmicznego Virgin Galactic" - ogłosił na Twitterze biznesmen.

Brytyjczyk potwierdził w ten sposób pogłoski o tym, że zamierza uprzedzić swojego konkurenta, Jeffa Bezosa, który opuści Ziemię na pokładzie rakiety New Shepard 20 lipca.

Richard Branson leci w kosmos / YouTube

Branson odbędzie lot kosmicznym samolotem VSS Unity, który wyniesie załogę na granicę ziemskiej atmosfery. W stanie nieważkości spędzi kilka minut. Będzie to pierwszy lot w pełnym składzie po trzech wcześniejszych udanych lotach testowych.

Chciałbym, by Jeff był na miejscu podczas mojego startu, zaś ja chciałbym obserwować jego start. Tak naprawdę nie ma znaczenia, który z nas będzie pierwszy - mówił Branson w wywiadzie dla CNN.

Branson ogłosił swój udział w locie tuż po tym, jak Bezos ujawnił, że czwartym pasażerem lotu New Shepard - obok Bezosa, jego brata Marka i anonimowego nabywcy biletu za 28 mln dolarów - będzie 82-letnia niedoszła astronautka Wally Funk, której mimo dekad starań i szkoleń nigdy nie udało się polecieć w kosmos. Kobieta już dziewięć lat temu zarezerwowała sobie miejsce także na pokładzie maszyny Bransona.

Wyścig obu miliarderów stanowi przetarcie nowego szlaku dla turystyki kosmicznej, z której dotąd skorzystało jedynie kilka osób. W rywalizacji uczestniczy też firma SpaceX innego miliardera Elona Muska, który w 2023 r. planuje komercyjny lot na orbitę Księżyca, zaś we wrześniu tego roku - pierwszy w pełni cywilny załogowy lot na orbitę okołoziemską.