Bardzo trudno jest oszacować wagę prehistorycznego zwierzęcia na podstawie samego szkieletu. Stan wiedzy na dzisiaj jest taki, że najcięższym zwierzęciem w dziejach Ziemi jest waleń błękitny (Balaenoptera musculus). Niemniej odkryte w Peru przed ponad 10 laty ogromne kości kręgów i inne skamieniałości być może sprawią, że trzeba będzie zmienić podręczniki.

Reklama

Perucetus colossus

Gatunek prehistorycznego, ogromnego walenia nazwano Perucetus colossus. Skamieniałości datowano na 38 mln lat. Ciało osobnika mierzyło ok. 20 m długości.

Walenie błękitne ważą w granicach 100-150 ton, chociaż zdarzają się osobniki 200-tonowe. Perucetus colossus ważył od 85 do 340 ton, najpewniej zaś ok. 180 ton.

Głęboko nurkujące walenie wykształciły umiejętność całkowitego opróżniania płuc podczas zanurzania. Dla odmiany P. colossus żył raczej w płytkich wodach przybrzeżnych. Nurkował więc z powietrzem w płucach. Ponieważ trudno by mu było pozostawać w głębokim zanurzeniu, wykształciły się u niego bardzo ciężkie kości. Nie wiadomo jednak, czym ten kolos się żywił.

Więcej na stronie nature.com.