Badania przeprowadzono na terenie starożytnej osady, zamieszkiwanej w dwóch różnych okresach. Pierwszy z nich datowany jest na lata 2200-1900 p.n.e., a drugi na przełom VIII i VII wieku p.n.e. Jak wyjaśniają członkowie zespołu badawczego, wspomniane naczynie zawiera napis - Menahem - informuje focus.pl.

Reklama

Unikalny artefakt ma ponad 2500 lat

Wstępne datowanie wskazuje, że ten unikalny artefakt pochodzi z okresu Pierwszej Świątyni, czyli z lat VIII-VII wieku p.n.e. Eksperci z Izraelskiego Urzędu ds. Starożytności prowadzili badania w dzielnicy Ras el-’Amud w Jerozolimie - podaje focus.pl.

Reklama

Znaczenie napisu

Menahem, znane również jako Menachem, to imię, które nadano między innymi królowi Izraela, zmarłemu w połowie VIII wieku p.n.e. Było ono popularne w różnych krajach, takich jak Cypr, Izrael czy Egipt.

Na ceramice umieszczono także imię Yinachem, co wydaje się być elementem kondolencji dla zmarłego członka rodziny - tłumaczy focus.pl. Nie wiadomo jednak, czy Menachem umieszczony na uchwycie dzbanka to ten sam, który pojawia się w Biblii. Wiadomo jednak, że ten ostatni żył w czasach istnienia świątyni Salomona i był świadkiem wydarzeń opisanych w Piśmie Świętym - dodaje.