Perseidy na nocnym niebie. Zobacz ZDJĘCIA z deszczu meteorów
1 Jak tworzą się Perseidy? Perseidy powstają dzięki Komecie Swifta-Tuttle'a, należącej do komet okresowych. Oznacza to, że krążąc po swojej orbicie, kometa co pewien czas wraca w pobliże Słońca. W przypadku komety 109P/Swift-Tuttle ma to miejsce jedynie raz na 133 lata. Meteor nad miastem Halle w Niemczech.
PAP/EPA / HENDRIK SCHMIDT
2 Jak tworzą się Perseidy? Kiedy kometa okresowa znajdzie się wystarczająco blisko Słońca, jej temperatura wzrasta. W efekcie lodowe jądro, które zdążyło utworzyć w międzyczasie, w końcu zaczyna parować. W ten sposób uwalnia się strumień gazów oraz cząstki pyłu i tworzy się warkocz komety. Perseidy na niebie w pobliżu miejscowości Viazynka na Białorusi. Miasteczko położone jest około 40 km od Mińska.
PAP/EPA / TATYANA ZENKOVICH
3 Jak tworzą się Perseidy? Każdego roku Ziemia krążąca wokół Słońca po swojej orbicie, w okresie wakacyjnym wpada w obłok cząsteczek pozostawionych przez Kometę Swifta-Tuttle'a. W efekcie co roku w wakacje, szczególnie pomiędzy 9 i 14 sierpnia, mamy możliwość obserwacji dziesiątek spadających gwiazd.
PAP/EPA / TATYANA ZENKOVICH
4 Szczyt aktywności Perseidów w roku miał miejsce w nocy z środy na czwartek. Jeżeli warunki atmosferyczne są sprzyjające i nie ma chmur, w czasie trwania szczytu aktywności spadających gwiazd, można doliczyć się nawet setki meteorów na godzinę. Najwięcej Perseidów widocznych jest zwykle w drugiej połowie nocy oraz nad ranem. Perseidy na nocnym niebie w pobliżu Gemuend w Niemczech.
PAP/EPA / OLIVER BERG
5 Perseidy obserwowano już 2000 lat temu. Pierwsze informacje o istnieniu tego roju meteorów pochodzą z chińskich kronik sporządzonych w 36 roku. Dzięki długiemu czasowi naświetlania na zdjęciu wyraźnie widać meteor (po lewej), ale również światła samolotu lecącego nad Gemuend w Niemczech.
PAP/EPA / OLIVER BERG
6 Perseidy są wyjątkowo regularnie występującym rojem meteorów. Ich nazwa pochodzi od gwiazdozbioru Perseusza, ponieważ wyglądają jakby zaczynały swój lot właśnie z tej konstelacji. Niekiedy Perseidy nazywane są również "łzami świętego Wawrzyńca" - 10 sierpnia to data jego męczeńskiej śmierci. Droga Mleczna widoczna podczas deszczu spadających gwiazd nad pustynią Negev na południu Izraela.
PAP/EPA / ABIR SULTAN