NASA opublikowała nowe zdjęcia Jowisza. To planeta z niezwykłą historią [ZDJĘCIA]
1 Pierwsze szczegółowe zdjęcia Plamy i jej okolic wykonała sonda Voyager 1 w 1979 r.
NASA
2 Wymiary Plamy wahają się pomiędzy 24-40 tysięcy na 12-14 tysięcy kilometrów. Obraca się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, a jeden pełny obrót zajmuje jej około 6 dni. Jej średnica jest zbliżona do średnicy Ziemi.
NASA
3 Jowisz to największa planeta w układzie Słonecznym. Prawdopodobnie, jak dowodzi za pomocą modeli matematycznych Konstantin Batygin z California Institute of Technology, jest to też najstarsza z planet w naszym kładzie.
NASA
4 Układ Słoneczny jest wyjątkowy przede wszystkim dlatego, że znajdują się w nim zarówno planety skaliste krążące blisko gwiazdy centralnej, jak i gazowe olbrzymy krążące na odległych orbitach. Być może na początku istnienia nasz układ wyglądał jak większość nowopoznawanych, w których gazowe giganty krążą po ciasnych orbitach wokół innych słońc.
NASA
5 Batygin podejrzewa, że wraz z Jowiszem, w Układzie Słonecznym powstały superziemie (wielkie planety skaliste), które zostały ziszczone wskutek oddziaływań grawitacyjnych pomiędzy młodym jeszcze Słońcem, a Jowiszem. Nowe planety skaliste (Merkury, Wenus , Ziemia i Mars) powstały z gruzów po swych poprzedniczkach dopiero po formowaniu się Saturna, który odciągnął Jowisza od Słońca. Być może, gdyby Jowisz odsunął się jeszcze bardziej, mielibyśmy dzisiaj jeszcze jedną planetę w miejscu pasa asteroid. Uważa tak między innymi Andreas Nathues z Instytutu Maxa Plancka. Dlatego też możemy powiedzieć, że Ziemia i życie na niej istnieją tylko dlatego, że Jowisz zrobił dla nas miejsce.
NASA
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję