Mordasewicz: Dlaczego mamy karać sklepy, w których najchętniej robimy zakupy

| Aktualizacja:

W sytuacji niskiej produktywności w wyniku nadmiernego rozdrobnienia przedsiębiorstw, z czym mamy do czynienia w naszym kraju, zwiększenie opodatkowania największych i najbardziej efektywnych przedsiębiorstw handlowych, aby poprawić sytuację ich mniejszych i mniej efektywnych konkurentów, będzie hamowało proces konsolidacji przedsiębiorstw handlowych oraz kooperujących z nimi przedsiębiorstw produkcyjnych i usługowych. W konsekwencji będzie hamowało wzrost naszej produktywności i dochodów.

wróć do artykułu
 • ~nierozumny
  (2015-09-09 10:57)
  Jeżeli Pan Panie Mordasewicz PODATEK nazywa karą to sklepiki nisko metrażowe od lat są karane a hipermarkiety wynagradzane. I Pan nazywa to zdrową konkurencją. Coś się Panu POmieszało.
 • ~micro macro
  (2015-09-09 11:04)
  bledne zalozenia ,
  wlasnie chodzi o wzrost produktywnosci i efektywnosci polskich firm, dochodow, mozliwosci technologicznych, rozwojowych, praktyki, budowania,jak im obce to zabierze i uniemozliwi poprzez zabijajaca konkurecje wynikajaca z roznych poziomow rozwoju, to sa skutki jakie teraz widzimy, bezrobocie, transfer zyskow, dochodow, wzrost silniejszego, emigracja, zadluzenie,
  ten pan mowi o micro a n asytuacje trzeba popatrzec w skali macro
 • ~Starsza
  (2015-09-09 11:55)
  Jak mam rozumieć Pańskie pojęcie KONSOLIDACJA?
 • ~Sauelios
  (2015-09-10 14:33)
  Morda, jeden z naczelnych ekspertów Czeciej Erpe, mówi, że zagraniczni krwiopijcy nie mogą stracić ani kropli.
 • ~tax frajer z ajpi znanego
  (2015-09-11 10:15)
  Panie z taką logiką to do budżetówki.
  Małego zadeptać a dużej firmie nikt nie podskoczy.
  Maja rzesze prawników , wpływy polityczne i jak widać artykuły pisane przez PR agencje wynajmujące znane nazwiska.
  Miedzy Panem i Pana warszawskim życiem a moim skromnym jest przepaść jak miedzy kawiorem a pasztetową z biedronki.
 • ~gemack
  (2015-09-10 02:34)
  Mordasewicz to klasyczny przykład kalki umysłowej sprzedanej z zachodu (koń trojański). Jakby wiedział jak działa rynek kapitałowy w DE i FR to odszczekałby to wszystko. Te molochy nie są efektywne (na marginesie mordasewicz nie za bardzo rozumie pojęcie efektywności). Bazuja przeciez na kredytach w obrebie grupy kapitałowej. A czym są te grupy? Zwykłymi piramidami finansowymi. Tam Panowie i Panie nie liczą się tak badzo wyniki tylko czy firma jest "swoja" czy nie. W ten sposób finansują się nawzajem i zwalczają wolny rynek. Tak - w DE i FR wolny rynek jest fasadą. Wyjątkiem jest GB, ale tam tesco się zwija bo podlega osądom rynku ponieważ jest nieefektywnym przedsiębiorstwem. Ręce opadają jak czytam to co mówi EKSPERT LEWIATANA - NIBY-REPREZENTANTA polskich przedsiębiorców.
 • ~pp
  (2015-09-18 07:11)
  Witamy w klubie. Witamy... W Klubie Piesków Niemieckich Biznesmenów w Polsce...
 • ~m-53
  (2015-11-06 00:44)
  Podatek jest podobno patriotycznym obowiązkiem. A pan pisze, że karą. Tym, którzy tego nie respektują należy przyłożyć kłonicą w łeb. A panu pierwszemu,na początek i dla przykładu. A następnie firmom "optymalizującym". Zarówno sieciom, producentom jak i doradcom podatkowym. Jeżeli mamy wojować z szarą strefą to właśnie sporo z tych firm działa jak w szarej strefie.
  Nierówność traktowania podatników jest oburzająca. Jeżeli ja, obywatel, sprowadzę samochód, to podatki zapłacę w/g tabelki urzędnika a nie posiadanej faktury. Jeżeli wiadomo (przykładowo), że zyskowność sieci handlowych wynosi 10% a podatek dochodowy 20% to efektywny podatek obrotowy 2% jest w sam raz. Nikomu krzywdy nie czyni.
  P.S.
  Pamiętam sprzed lat, jak stary rzemiocha mówił o czterech ćwierciach w biznesie. VAT-u jeszcze nie było, funkcjonował podatek obrotowy i prosta składka na zus
  - ćwierć na płace
  - ćwierć na materiały
  - ćwierć dla na podatki i składki
  - ćwierć dla mnie i dla firmy
  I to działało, a gość produkował skomplikowane w owych czasach pompy perystaltyczne do sztucznych nerek, pompy transfuzyjne i iniekcyjne, samosmarne proszki spiekane itp.
 • ~lolek
  (2015-09-10 22:57)
  Mordasewicz pisze ( mowi ) rzeczy oczywiste, proste jak drut, a jednak jak widac z komentarzy ułomne małe móżdżki w Polski nie rozumieja nic, albo na opak.
 • ~spn
  (2015-12-30 10:54)
  Panie Mordasiewicz. Gdybym trochę nie znał pańskich wcześniejszych wypowiedzi, uznałbym pana za idiotę. Uważam jednak, że nim pan nie jest ale za to cynicznym jegomościem próbującym zrobić ludziom wodę z mózgu. Nie stać pana na lepsze intelektualnie wypowiedzi?. Rozumiem że stając w obronie hipermarketów pobiera pan odpowiednie finansowe profity, przecież nie robi pan to bezinteresownie. Panie Mordasiewicz. Czas pana i pańskich kolesi mija.
 • ~E-wunio
  (2016-01-21 17:33)
  Ilekroć słyszę wypowiedż pana MORDASEWICZ , zastanawiam się ,---- CO TEN pan JESZCZE ROBI W POLSCE . ON SIE PRZECIEŻ TU U NAS MARNUJE . JEMU PRZYDAŁABY SIĘ PLANTACJA I TO Z ------ MURZYNAMI ... ALE , CÓŻ ---- MUSIAŁBY ICH KUPIĆ , A POLAKÓW MA ZA DARMO , do TYRANIA ( JAK ON CHCE ) DO ŚMIERCI . TEN FACET TO OKROPNOŚĆ ---- DNO , WYPRANY MÓZG , PRZEZ BISNES .

Może zainteresować Cię też: