Poszukiwania Grzegorza Borysa bardzo przypominają mi działania związane z poszukiwaniami "snajpera" ze Szczecina - mówił Karczyński. Tym "snajperem" ze Szczecina był Stanisław Antczak. W 2007 roku najpierw postrzelił rzecznika Szczecińskiego SLD Albina Majkowskiego, później postrzelił mężczyznę przed hotelem "Panorama". Używał rewolweru z celownikiem laserowym.

Reklama

Nieskuteczna obława

Po tych atakach Antczaka poszukiwała zachodniopomorska policja. Kilkudniowa obława w Puszczy Szczecińskiej przy użyciu śmigłowca i setek policjantów nie przyniosła rezultatu. 1 marca 2007 roku w dzielnicy Zdroje mężczyzna został zauważony przez policjantów i zaczął do nich strzelać. W trakcie tej obławy Antczak popełnił samobójstwo.

Reklama
Reklama

Wcześniej mężczyzna był skazany przez sąd na 13 lat więzienia za włamania, podpalenia i napady. Na wolność wyszedł po 10 latach i napadł na kiosk ruchu. Ponownie trafił do więzienia z którego uciekł w 2005 roku.

W trakcie naszych działań weszliśmy m.in. do garażu, który Antczak wynajmował. W środku znaleźliśmy włączony komputer z ustawioną stroną internetową z forum dzielnicy, na którym ludzie opisywali, że przed momentem na osiedle wjechały wozy policyjne. To go ostrzegło i uciekł przed naszym przyjazdem zostawiając to wszystko - opisuje Karczyński zdarzenia z 2007 roku.

Komitywa policji z mediami

Podkreślił, że wówczas policja weszła w "komitywę z mediami". Po tym zdarzeniu poprosiliśmy media ze Szczecina, żeby przez tydzień nie informowały o policyjnych działaniach - mówił. Byliśmy przekonani, że prędzej czy później go złapiemy - dodaje były policjant.

Jego zdaniem działania związane z poszukiwaniami Grzegorza Borysa, który jest podejrzany o zabójstwo swojego 6-letniego syna, "wymagają ciszy".

Patowa sytuacja

Jest to jednak patowa sytuacja - dodaje. Mieszkańcy, rodzina i media chcą bowiem wiedzieć, na jakim etapie są działania związane z poszukiwaniami przestępcy. Służby, zwłaszcza Żandarmeria Wojskowa, powinny wiedzieć, co mówić i jak mówić. Jego zdaniem, służby, jeśli nie są pewne co do przebywania Borysa w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, powinny to zakomunikować. Teraz jest taka narracja, że mężczyzna wciąż przebywa w lesie - żywy lub martwy, a co jeśli on z tego lasu uciekł? - pyta były policjant i dodaje, że taki komunikat również powinien się pojawić. To - jak zaznacza ekspert - nie jest film kryminalny, w którym wszystko się udaje. Tak wygląda życie.

Moim zdaniem służby zrobiły wszystko, co są w stanie zrobić, użyły środków, które są w stanie im posłużyć - ocenia ekspert. Od początku w poszukiwania 44-latka zaangażowanych jest około tysiąc funkcjonariuszy różnych formacji: policji, Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej, Straży Leśnej i Straży Pożarnej.

Dwa tygodnie poszukiwań

W piątek, dwa tygodnie od zabójstwa, służby zawęziły teren poszukiwań w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Ich działania skupiają się na 2 ha wokół zbiornika wodnego Lepusz.

Co jeśli teraz go nie znajdą? Co powiedzą opinii publicznej? Moim zdaniem powinni być przygotowani na przyznanie się do błędu, oczywiście jeśli go popełnili i wytłumaczenie braku skuteczności. Tego oczekuje opinia publiczna i media - mówi Karczyński.

Jego zdaniem Grzegorz Borys nie żyje albo nadal ukrywa się w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Jedyne rozwiązanie tego kryzysu to znalezienie go żywego lub jego ciała. Dopóki nie będzie znalezione, to będzie potwarz dla policji - stwierdził.

Sprawa Jacka Jaworka

Były policjant przypomniał również sprawę Jacka Jaworka, który od ponad dwóch lat jest poszukiwany przez policję. Zdaniem śledczych Jaworek w lipcu 2021 roku w Borowcach koło Częstochowy zastrzelił brata, bratową i 17-letniego bratanka.