Abp Ryś: Nie popadajmy w skrajność, nie każdy dotyk jest złym dotykiem

Pogubiliśmy się. Odpowiedzialność w jakiejś mierze odnosi się do nas wszystkich – mówił w czwartek abp Grzegorz Ryś. Kierowana przez niego archidiecezja łódzka opracowała kodeks z zasadami zachowań wobec małoletnich i niepełnosprawnych.

wróć do artykułu
  • ~Anka
    (2019-05-16 22:15)
    Jeżeli ksiądz dotyka członka nieletniego ministranta to kiedy jest zły a kiedy dobry dotyk?
  • ~Stańczyk
    (2019-05-16 22:42)
    To są chyba jakieś żarty. Instrukcje w punktach im trzeba napisać, bo najwyraźniej bez dosłowności opisu niektórym kapłanom wydawało się, że posługa polega na spaniu z nieletnim chłopcem nago w jednym łóżku na wyjeździe na Wyspy Kanaryjskie. Te purpurowe książęta trzeba w pierwszej kolejności wysłać na badania psychologiczne z wykrywaczem kłamstw i jak któryś nie przejdzie normy, to przymusowa emerytura z planszą do gry w kółko i krzyżyk w oknie.
  • ~walkowany temat pedofilii
    (2019-05-17 08:07)
    w polskim kościele katolickim a co robi prawdziwy polak...idzie modlic się do swietych obrazkow i figurek,sypie groszem tym biednym koloratkowym,szepce do ucha niby grzechy i czeka na blogoslawienstwo pośrednika,idzie chrzcić,organizuje rewie mody i prezentow zwane pierwsza komunia... narodzie,wiara w boga nie ma nic wspólnego z kosciolem,posrednikami,figurkami i obrazkami,XXI wiek a w narodzie sredniowieczna ciemnota
  • ~czytam i
    (2019-05-17 08:00)
    nie wierze w to co czytam,episkopat i wszyscy inni koloratkowi wypowiadający się w temacie pedofilii nie zrozumieli o co chodzi,a film braci Sekielskich pokazywal cos co ich nie dotyczy,cos co się dzieje gdzies,ale nie u nas
  • ~ ZXCQVB
    (2019-05-16 23:12)
    Gangsterzy – OSZUŚCI czy PUSTOGŁOWI, skoro potrzebowali przeszło tysiąc siedemset lat, aby „zauważyć” BANDYTYZM swojej sfory?
  • ~Waraodzieci
    (2019-05-17 06:08)
    Kościół jest duchowym pasterzem (ma takim być) więc po co dotykać cieleśnie? jak ma dziecko odróżniać dotyki dobrego od złego?
  • ~Filutek
    (2019-05-17 06:06)
    Oczywista ,oczwywistosc ,ze jak sie dotykam i sikam nie jesto dotyk zly lecz brudny ,myje wiec rece.
  • ~Taki jeden
    (2019-05-17 07:03)
    Jak dla mnie, ksiądz w ogóle nie powinien dotykać dziecka. Żadnych głaskań, przytulań, "niewinnych" dotyków. Dotyk powinien być zarezerwowany tylko dla znajomych i rodziny, a obcy tylko w przypadku pierwszej pomocy, i dla przedszkolanek i może nauczycieli klas 1-3, ale to inna sytuacja.
  • ~zuzka
    (2019-05-17 09:27)
    Słuchaj abepe: możesz sobie wszystko dotykać z wyjątkiem małolatów i ich części ciała. Dość obśliniania kilkulatków przez papieży i innych hierarchów homokościoła!
  • ~Krzysiek z Krakowa
    (2019-05-17 09:43)
    Byli traktowanie przez ten ciemny naród jako nietykalni. To się zmienia gdyż nawet dla takiego prostego ludu jakim są Polacy jest tego za dużo. Wielka szkoda że w Polsce nie utrwalił się kościół luterański. Nie ma tam przepychu, bogactwa takiej pazerności jak księży katolickich.
  • ~Edek
    (2019-05-18 08:53)
    Ryś ...to jeden z niewielu ... MĄDRYCH biskupów w Polsce...
  • ~żart
    (2019-05-17 11:28)
    Abp Ryś ma rację - ratuj się kto "może". Mnie się podoba Jasiu Ryś jak śpiewa "Starzyk","Andzia" - piosenki. Nie podoba mnie się "wciskanie" hostii do ust na język (i przenoszenie zarazków), powinni dawać do rąki (co łaska). Kościół musi dużo zmienić swoim "celebrowaniem "Wiary". Jak w kazdej partii tak i w kościele są matołki z Bożej łaski. Zacofanie nie służy "rozwojowi" - "Świat jak zwariowany pędzi" (Odcień Ciszy) - śpiewał T.Wożniak.
  • ~Duszek
    (2019-05-17 16:34)
    Masz absolutną rację
  • ~Sprzedana ziemia parafialna
    (2019-05-22 14:09)
    Sprzedana ziemia parafialna we Wroclawiu ma wrocic do parafii. To parafianie z Rada Parafialna powinni decydowac z gruntach parafialnych i na wszystko miec rachunki. Ten przypadek z Wroclawia zakrawa na korupcje. Kosciol Katolicki nie moze byc panstwem w panstwie. Ten co sprzedal ziemie parafialna powinien ja teraz odkupic.

Może zainteresować Cię też: