Rotfeld: Cameron nie brał pod uwagę, że wypuści dżina z butelki [WYWIAD]

| Aktualizacja:

Unia nie została stworzona po to, by rozwiązywać problemy funduszy regionalnych, strukturalnych, dopłat dla rolników... Powstała, by za wszelką cenę zapobiec kolejnym wojnom - mówi w rozmowie z Magdaleną Rigamonti w Magazynie DGP były szef dyplomacji, Adam Daniel Rotfeld.

wróć do artykułu
  • ~^∆^
    (2019-10-30 20:37)
    To może trzeba przypomnieć min. Rotfeldowi sławną pielgrzymkę z 1991, gdy Jan Paweł II celnie zdiagnozował „ducha czasu” wykluwającej się wówczas katolewicy? Papież bez ogródek wezwał do walki z „cywilizacją pożądania i użycia, która panoszy się wśród nas i nadaje sobie nazwę europejskości”. Pytał w Warszawie: „Czy jest to cywilizacja, czy raczej antycywilizacja? Kultura — czy anty-kultura?” (9 czerwca 1991). Tego mu „salon warszawski” nie mógł darować i GW natychmiast zaatakowała: „Papież przedstawił Kościół groźny: Kościół miecza, grzechu i piekła, a nie miłości, miłosierdzia i zrozumienia”. (J. Wartenstein- Żuławski, GW, 19 czerwca 1991). Na dodatek wymawiano papieżowi wysokie koszty pielgrzymki. Papież zrezygnował z odwiedzin w Tatrach.
  • ~ole
    (2019-10-30 22:17)
    yelity nabieraly coraz większego przekonania o swojej kastowości, ale era internetu zmiotla te mrzonki i ukazala się h. d. i kamieni kupa
  • ~miko
    (2019-10-30 21:02)
    Rodacy pana Rotfelda, w 1923 roku, w Moskwie skazali Pana Boga na śmierć. W tym samym okresie oni sami wymordowali kilka milionów ludzi. Dlatego niech pan Rotfeld zajmuje się duchem czasu w naukach rabinów, a Kościół sam da sobie radę za swoimi problemami.
  • ~Aron
    (2019-10-30 20:56)
    Zmieniło mu się ale we łbie POKO !!
  • ~otwieracz puszek
    (2019-10-30 20:24)
    Kościół polski chyba nie idzie już z żadnym duchem. Jedyne, co może go zmusić do refleksji jest wypowiedzenie konkordatu, zaprzestanie jakiegokolwiek finansowania KK przez państwo i wyrzucenie religgi ze szkół.
  • ~Abdul pasterzem LGBT+
    (2019-10-30 22:16)
    Uwielbiam gdy polskojezyczni wyznawcy judaizmu swieckiego zajmuja sie Polską i KRK.
  • ~Baczny obserwator
    (2019-10-31 01:32)
    Rotfeld to taki katolik inaczej. Najlepiej dał się zapamiętać gdy stał jak mumia egipska przy mówiącym Obamie o polskich obozach koncentracyjnych. Moralność Kalego i kręgosłup z makaronu.
  • ~rzępoliński
    (2019-10-30 23:49)
    Magdalena Rigamonti ,Rotfeld,szeferecher jakiś,gersdorf, co do hueya?!!!Jest tutaj jakiś Kowalski?!!!
  • ~77t
    (2019-10-31 18:18)
    rotfeld stała jak słup i ani me ani be kiedy obama mówił o polskich obozach..pismaki z der dziennik od szkopa wydawcy nie ciąć....to nie hejt to święta prawda pacany...
  • ~kuba
    (2019-10-30 20:42)
    Kościół idzie tylko z tym, co materialne, a duchy takie nie są.
  • ~9iokl,
    (2019-10-30 21:43)
    Polska przegapila swoja szanse, jak sasiad Czesi w latach 89-90 przejmowal od kosciola wszystkie nieruchomosci. Ale to nie znaczy, ze w Polsce jest na sekularyzacje za pozno.
  • ~z kościołem mu nie po drodze
    (2019-10-30 22:37)
    W okresie PRL zarejestrowany jako tajny współpracownik – kontakt operacyjny wywiadu PRL o pseudonimach "Rot", "Ralf", "Rauf", "Serb". „Ralf jest pracownikiem naukowym PISM. W dniach 17 i 18 stycznia 1974 roku przeprowadziłem z Ralfem dwie rozmowy operacyjne. W ich wyniku wymieniony wyraził zgodę na współpracę z wywiadem PRL, podpisał zobowiązanie i przekazał znak rozpoznawczy dla nawiązania kontaktu w Szwajcarii (dokumenty w załączeniu)” – pisał 18 stycznia 1974 r. st. Insp. wydziału III Departamentu I MSW płk J. Mędrzycki. W aktach znajduje się także zobowiązanie własnoręcznie podpisane przez Adama Daniela Rotfelda. „Zobowiązuję się do zachowania w ścisłej tajemnicy wobec osób trzecich w tym najbliższej rodziny kontaktu i treści rozmów przeprowadzonych z przedstawicielem służby wywiadu MSW PRL oraz wynikających z powyższego konsekwencji na przyszłość. Zobowiązanie jest wyrazem mojej obywatelskiej i patriotycznej postawy i wolą aktywnego udzielania pomocy dla dobra Polski.” Adam Daniel Rotfeld nie był jedynym po 1990 r. ministrem spraw zagranicznych zarejestrowanym jako tajny współpracownik służb specjalnych PRL. Według IPN w gronie zarejestrowanych przez służby specjalne PRL znaleźli się Krzysztof Skubiszewski – ps. "Kosk", Andrzej Olech
  • ~Grossenschwantz
    (2019-10-31 05:49)
    Problem z polskim KK jest taki, ze nadwislanscy biskupi boja sie bardziej Kaczynskiego niz Boga. Mozna podejrzewac, ze wiekszosc biskupow, a takze znaczna czesc kleru nizszej rangi, w ogole w Boga nie wierzy. Nieszczesciem Polski jest to, ze KK pokonal reformacje. Wystarczy porownac europejskie kraje katolickie i protestanckie, aby zrozumiec, ze Bog bardziej sprzyja protestantom.
  • ~Patrzę ,słucham ,opisuję
    (2019-10-31 03:57)
    Z tych też powodów nie chodzę do kościoła by nie stracić wiary w BOGA Czasem przemyci się w publkatorze jakaś "światła" myśl biskupa lub jakiegoś innego ,która wskazuje ,że mamona i kłamstwo są bożkiem i wyznaniem .
  • ~Światowid~
    (2019-10-31 10:38)
    Czy pan Rotfeld nie może wygłaszać swoich wykładów w Izraelu albo na warszawskim Wieczorowym Uniwersytecie Marksizmu i Leninizmu ?
  • ~Pytanie o prawdę
    (2019-10-31 07:02)
    To jest ten pan, który nie zareagował gdy Obama mówił o polskich obozach koncentracyjnych, a wystarczyło wtedy powiedzieć kilka zdań prawdy i ostentacyjnie odmówić przyjęcia nagrody dla Karskiego, brakło odwagi, czy też tak myślał ?
  • ~niestety
    (2019-10-31 07:55)
    panie adamie ja juz od 1991 roku nie chodze do zboru poznalem sie juz wtedy na czarnej zarazie
  • ~misiek
    (2019-10-31 06:57)
    Pan Rotfeld się myli. W laickich Czechach jest o wiele mniej bandytyzmu niż u nas. Przemoc w szkołach mimo katechezy wciąż rośnie i coraz częście wzywa się do nich policję. Niby mądry człowiek a wypowiada się nie znając danych statystycznych.
  • ~kowalskiniekowalski
    (2019-11-01 08:11)
    W pełni zgadzam się z Panem Profesorem. Obecnie wszelkiej maści tzw. politycy dążą do dorwania się do koryta używając wszelkich dostępnych środków. Co poniektórzy nawet wspominają o kraju w ruinie i później konsekwentnie to realizują. A że trochę musi skapnąć suwerenowi na początku, no inaczej by się nie dało + tępa propaganda sukcesu. Tyle że później jest jak w piramidzie finansowej... płacz, zgrzytanie zębami i szukanie winnych .. "miałeś ch-mie złoty róg..."
  • ~Misio..,,,,...........,,,,,.,,...,,,,..
    (2019-10-31 00:54)
    Chce wykorzystać kościół do swoich celów , a jak kościół mówi nie , to oskarża go o zacofanie. Kościół trwa tylko dla tego ,że nie daje się wykorzystywać takim kozim bobkom jak ten facet do jego partykularnych celów.