"Odnoszę wrażenie, że projekt powołania komisji zyskał akceptację wszystkich klubów. Wówczas jest prosta droga do szybkiego przyjęcia uchwały i do zgłoszenia kandydatów. (...) Wydaje mi się, że jest to osiągalne, co oznaczałoby, na moje wyczucie, możliwość uruchomienia prac tej komisji w przyszłym tygodniu" - powiedział marszałek Sejmu.

Reklama

>>> 20 pytań w sprawie śmierci Olewnika

Pod koniec stycznia wszystkie kluby parlamentarne uzgodniły tekst uchwały o powołaniu komisji śledczej. Ma ona zbadać m.in. prawidłowość działań administracji rządowej, prokuratury i policji w postępowaniach karnych związanych z uprowadzeniem i zabójstwem Olewnika.

Zgodnie z projektem uchwały komisja śledcza ma liczyć 7 członków.

Jako pierwsza reprezentantów do komisji wskazała PO. Jeszcze w styczniu klub PO zdecydował, że kandydatami będą Marek Biernacki, Grzegorz Karpiński i Paweł Olszewski. Ten pierwszy ma być rekomendowany na stanowisko przewodniczącego komisji.

PiS na razie oficjalnie nie przedstawia kandydatur. Jak zaznacza szef klubu PiS Przemysław Gosiewski, najpierw należy ustalić liczbę posłów, którzy będą zasiadać w komisji. "Uważamy, że w komisji powinno zasiadać 11 osób" - podkreślił.