"W ostatniej chwili dowiedzieliśmy się, że lokale wyborcze we Wrześni, gdzie też odbywają się prawybory, będą otwarte krócej. Nie zdążyliśmy zmienić godziny rozpoczęcia naszych prawyborów, jednak głosowanie zostało skrócone o pół godziny i zamiast o 18 zakończy się o 17.30. W międzyczasie urny otworzymy nie dwa razy, jak pierwotnie planowaliśmy, tylko raz, o godz. 13.30" -powiedział Zdzisław Miękus z opoczyńskiego magistratu.

Reklama

W prawyborach w Opocznie uczestniczy dziewięć komitetów wyborczych: Unii Polityki Realnej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Samoobrony, Polskiej Partii Pracy, Libertas, Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Unii Pracy, Porozumienia dla Przyszłości- Centrolewica (PD+SdPL+Zieloni2004), Prawicy Rzeczpospolitej i Platformy Obywatelskiej.

Udziału w prawyborach w Opocznie nie bierze komitet Prawa i Sprawiedliwości.

Na kartach do głosowania znajdują się tylko nazwy komitetów, a nie nazwiska poszczególnych kandydatów. Uprawnionych do głosowania jest ok. 25 tys. mieszkańców miasta i gminy Opoczno. Głosować można w 24 stałych punktach wyborczych i dwóch otwartych, zlokalizowanych w Miejskim Domu Kultury i na miejskiej pływalni. W czasie prawyborów w Opocznie nie obowiązuje cisza wyborcza.

Z propozycją wspólnego przeprowadzenia prawyborów zwrócił się do władz Opoczna burmistrz Wrześni, bo, jak się okazało, wyniki prawyborów we Wrześni łącznie z wynikami wyborów w Opocznie podzielone przez dwa dają bardzo przybliżony wskaźnik wyników faktycznych wyborów w Polsce.

Uprawnionych do głosowania w prawyborach we Wrześni jest prawie 35 tys. osób. Lokale otwarto tam o godzinie 10.00.

Jak poinformował Szymon Krajniak z Urzędu Miasta i Gminy we Wrześni, w prawyborach uwzględnione są wszystkie komitety wyborcze, które startują w wyborach do PE.

Organizatorzy prawyborów zaplanowali na niedzielę wiele wydarzeń towarzyszących, w tym występów artystycznych i imprez dla dzieci. Zaprezentują się m.in. zespoły ludowe i taneczne z Opoczna, będą pokazy karate, teatr dla dzieci, pokaz finalistek Miss Polonia Wielkopolski oraz wybory Miss Eurobikini.

Zaplanowana jest także debata polityczna z udziałem przedstawicieli ugrupowań biorących udział w prawyborach.

Pierwsze prawybory we Wrześni zorganizowano w 1993 roku przed wyborami parlamentarnymi. Kolejne odbyły się w 1995 r. (prezydenckie), 2004 r. (eurowybory), w 2005 r. (parlamentarne i prezydenckie) i w 2007 (parlamentarne).

W prawyborach parlamentarnych z 1993 r., tak samo jak w wyborach krajowych, wygrał SLD przed Unią Demokratyczną i Unią Pracy. Wyniki tych prawyborów i wyborów krajowych były zbieżne do siódmego miejsca włącznie. Z kolei dwa lata później, w prawyborach prezydenckich we Wrześni, tak jak w wyborach krajowych, wygrał Aleksander Kwaśniewski przed Lechem Wałęsą.

Przeprowadzone w 2004 roku prawybory do Parlamentu Europejskiego wygrała Platforma Obywatelska; na drugim miejscu uplasowała się Samoobrona. Odmiennie niż późniejsze wybory, prawybory parlamentarne w 2005 r. wygrała Platforma Obywatelska z wynikiem 26,87 proc. poparcia, a prezydenckie - Donald Tusk z wynikiem 35,7 proc. poparcia. Tymczasem krajowe wybory parlamentarne wygrało PiS, a prezydenckie - Lech Kaczyński.

W 2007 roku prawybory parlamentarne wygrała Platforma Obywatelska. Drugie miejsce zajęła koalicja Lewica i Demokraci.