Za finanse odpowiadać będzie Natalli-Świat, za gospodarkę - Grażyna Gęsicka, Joanna Kluzik-Rostkowska za sprawy społeczne i służbę zdrowia, Krzysztof Jurgiel za rolnictwo i ochronę środowiska, Ryszard Terlecki za oświatę, kulturę i naukę; za sprawy podlegające resortowi sprawiedliwości i służby - Zbigniew Ziobro, Przemysław Gosiewski za zmiany prawa, sprawy ustroju państwa, Ryszard Legutko za politykę zagraniczną.

Reklama

"Jest to zespół, który przełamuje groźne dla polskiego życia publicznego podziały resortowe" - mówił Jarosław Kaczyński. Zwrócił uwagę, że nie jest to gabinet cieni, bo zespołów jest mniej niż ministerstw w rządzie.

"Praca zespołu będzie dotyczyła kwestii, które można określić tak: chcemy być pierwszą ekipą, która będzie naprawdę w stu procentach przygotowana do rządzenia. Szuflady mają być pełne, całkowicie pełne w przeciwieństwie do tych wszystkich, które były dotychczas, tzn. mają być przygotowywane także albo projekty ustaw, albo co najmniej bardzo konkretne założenia do tych projektów" - mówił prezes PiS.

"Z całą pewnością będziemy gotowi do tego, by po wyborach, które - jesteśmy też o tym przekonani - przyniosą nam władzę, dokonać w Polsce tych zmian, które potrzebuje" - zapewniał Kaczyński.

Reklama

Podkreślił, że dwa lata rządów premiera Donalda Tuska potwierdziły diagnozy PiS, że Polska potrzebuje głębokiej zmiany na wszystkich płaszczyznach życia. "Bez tej zmiany, żadnej nowej jakości polskiego życia publicznego, a poprzez to także życia gospodarczego i społeczego mieć nie będzimy" - powiedział.



Aleksandra Natalli-Świat, która w zespole ma odpowiadać za sprawy finansów i skarbu państwa, przekonywała, że stabilne finanse publiczne są warunkiem przyszłego rozwoju, dlatego PiS zamierza przywrócić "sprawdzoną zasadę kotwicy finansowej" i sterowność systemu finansów publicznych. PiS zamierza też zachować kontrolę państwa nad przedsiębiorstwami o znaczeniu strategicznym, w tym "przedsiębiorstwami z sektora elektroenergetyki".

Reklama

Grażyna Gęsicka, odpowiadająca za gospodarkę, powiedziała, że rząd polski wystąpi do KE o uchylenie do 2015 roku przepisów środowiskowych, blokujących inwestycje w Polsce. Zapowiedziała także inwestycje w transport oraz budowę centralnego lotniska o znaczeniu międzykontynentalnym.

Kontynuacją poliptyki prorodzinnej zajmie się Joanna Kluzik-Rostkowska, odpowiadająca za sprawy społeczne oraz służbę zdrowia. "To jest wprowadzanie takich instrumentów, które pozwalają godzić życie zawodowe z życiem rodzinnym. (...) To jest również pomoc samorządom" - mówiła. Zapowiedziała też powrót do tzw. pakietu prof. Religi i podniesienie składki zdrowotnej.

Zadaniem należącym do zespołu odpowiadającego za sprawy rolnictwa, wsi i ochronę środowiska, którego prace nadzoruje Krzysztof Jurgiel, będzie m.in. zapewnienie polskim rolnikom równych dopłat w stosunku do rolników tzw. starej Unii. Jak dodał, Polska powinna być również krajem wolnym od GMO.

Likwidację gimnazjów i przywrócenie czwartej klasy liceum, oraz zapewnienie bezpłatnych studiów - to zadania Ryszarda Terleckiego, odpowiadającego za oświatę, kulturę i naukę.

Odpowiadający za sprawy podlegające resortowi sprawiedliwości i służby Zbigniew Ziobro mówił o programie przyspieszenia procedur związanych z przyspieszaniem postępowań cywilnych, karnych i gospodarczych.