"Kochani, Solidarność to wolność, wolność to jest radość z bycia wolnym człowiekiem, wolnym niepodległym państwem, wolnym narodem. Solidarność to Lech Wałęsa, to te 10 milionów ludzi, którzy 30 lat temu stanęli po stronie wolności, po stronie Solidarności, po stronie słusznej" - podkreślił Komorowski.
Jak dodał prezydent, "mamy się z czego cieszyć". "Czasami jest tak, że różne trudności dnia codziennego zasłaniają, przeszkadzają w zobaczeniu tego, co wielkie i piękne, tak było zawsze" - zaznaczył.
Na terenie Stoczni Gdańskiej wieczorem rozpoczęło się plenerowe widowisko "Solidarność. Twój Anioł Wolność ma na imię" w 30. rocznicę utworzenia Solidarności. Zaplanowano występy m.in. Marianne Faithfull, Kayah, Krystyny Jandy, Jerzego Radziwiłowicza.
Na uroczystości pojawili się m.in. prezydent Bronisław Komorowski, b. premier Tadeusz Mazowiecki, legendarny przywódca Solidarności i b. prezydent Lech Wałęsa, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.
Część artystyczną wieczoru rozpoczęło wykonanie Fanfary skomponowanej przed dwoma laty przez Krzysztofa Pendereckiego specjalnie dla Europejskiego Centrum Solidarności. W momencie kulminacyjnym widowiska ma zostać wykonany utwór "VIVO XXX" skomponowany przez Pawła Mykietyna na 30-lecie NSZZ "Solidarność".
Reżyserem widowiska jest amerykański artysta Robert Wilson, okrzyknięty przez "New York Timesa" jedną z najważniejszych postaci współczesnego teatru. Tytuł "Solidarność. Twój Anioł Wolność ma na imię" artysta zaczerpnął z wiersza młodopolskiego poety Artura Oppmana pt. "Hymn o wolności". Wilson wykorzysta w swoim widowisku rozmaite środki wyrazu - muzykę, teatr, poezję i sztuki wizualne.
Przedstawienie zostało podzielone na prolog i kilka aktów, których główne hasła to: walka (akt I), niesprawiedliwość (akt II), pokój (akt III), sprawiedliwość (akt IV), wolność (epilog).
W trakcie poszczególnych części widowiska wystąpią zagraniczne gwiazdy muzyki: Marianne Faithfull, Macy Gray, Rufus Wainwright, Sharon Jones, Angelique Kidjo oraz Philip Glass, a także polska wokalistka Kayah i 15-letni pianista Jan Lisiecki. Zaplanowano też pokazy pirotechniczne francuskiej Groupe F.
Koncert prowadzi Wojciech Mann, aktorzy Krystyna Janda i Jerzy Radziwiłowicz będą recytować fragmenty z literatury polskiej i tekst 21 postulatów z sierpnia 1980 roku.
Podczas widowiska odczytany zostanie wiersz Wisławy Szymborskiej, który poetka wybrała specjalnie na tę okazję oraz wiersz ucznia szkoły podstawowej w Elblągu - Adama Pypana. Wiersz Pypana został wybrany na tę okazję przez Małgorzatę Musierowicz w ogłoszonym przez Europejskie Centrum Solidarności konkursie "Moja mała solidarność".
Zaprezentowane zostaną też wspomnienia świadków historii z lat 80. Janina Mańko, Piotr Dyk, Józef Makosz opowiedzą o swoich wspomnieniach i doświadczeniach z czasów powstawania ruchu solidarnościowego. Ich relacja połączona będzie z przejściem około 300 pocztów sztandarowych Solidarności. Przewidziano wystąpienia przedstawicieli Sudanu, Tybetu i Kuby. Będzie to wyraz solidarności z regionami nadal zmagającymi się z dyktaturą, gdzie łamane są prawa człowieka.
W widowisku wykorzystane zostaną także projekcje wideo związane z poszczególnymi aktami spektaklu. Zostaną tu wykorzystane prace Grzegorza Rogali, Macieja Szupicy i Bartosza Bieńka, a także Jacka Chojeckiego oraz materiały pochodzące z Video Studio Gdańsk i z archiwum Europejskiego Centrum Solidarności.