"Zamierzam zaprosić do stałego uczestnictwa w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego przewodniczącą partii PJN, bo taka partia została zarejestrowana, o czym powiadomiono RBN, więc wszystkim formalnościom staje się zadość" - powiedział prezydent Bronisław Komorowski. Dodał, że byłoby to możliwe już od następnego posiedzenia Rady. Czwartkowe posiedzenie RBN poświęcone było bezpieczeństwu energetycznemu.

Reklama

Przed ogłoszeniem decyzji prezydenta, Kowal mówił na konferencji prasowej, że PJN nie powinna być pomijana. "Zdecydowanie dziś powinno być tak, że klub Polska Jest Najważniejsza powinien zostać zaproszony do pana prezydenta na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego" - oświadczył. "I dlatego, że PJN jest już dziś partią polityczną, i dlatego że jest klub w Sejmie, i także dlatego, że jest to klub najmłodszy, który zaczyna działalność" - wyliczał.

Podkreślił, że jego ugrupowanie ma przemyślenia dotyczące bezpieczeństwa energetycznego, które wielokrotnie przedstawiało i - zdaniem Kowala - "wszystko uzasadniało, by PJN znalazła się wśród gości pana prezydenta na posiedzeniu RBN". Jak mówił, zaproszenie przedstawicieli jego ugrupowania na posiedzenie RBN, byłoby "wyraźnym gestem ze strony pana prezydenta, że naprawdę jest zainteresowany tym, by słuchać wszystkich opinii". "To byłoby zgodne z deklaracjami pana prezydenta, które my akurat przyjmujemy w dobrej wierze, natomiast zawsze oczekujemy realizacji" - zaznaczył.

Według Kowala, cała sytuacja pokazuje, że być może jest konieczność zobligowania instytucji państwowych do dzielenia się informacjami z wszystkimi klubami politycznymi. "Przygotowujemy taki pomysł" - podkreślił. Tłumaczył, że chodzi o obowiązek informowania opozycji ws. bezpieczeństwa państwa, w tym szczególnie bezpieczeństwa energetycznego.

RBN jest konstytucyjnym organem doradczym prezydenta w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa. W jej skład wchodzą: premier Donald Tusk, marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, szef MSZ Radosław Sikorski, szef MON Bogdan Klich, szef MSWiA Jerzy Miller oraz szefowie partii parlamentarnych: PO - premier Donald Tusk, PSL - Waldemar Pawlak (wicepremier i minister gospodarki) i SLD - Grzegorz Napieralski.

Reklama

Powołany do składu Rady lider PiS Jarosław Kaczyński na początku listopada formalnie zrezygnował z członkostwa w RBN, uzasadniając swoją decyzję negatywną oceną m.in. sposobu negocjowania przez rząd umowy gazowej z Rosją oraz podejściem rządu i prezydenta do zmian Traktatu Lizbońskiego.