Palikot zarzucił księdzu Zygmuntowi Głębickiemu, proboszczowi parafii w Staninie, że 20 czerwca zeszłego roku po zakończeniu mszy, w kościele, sugerował wyborcom jednego z kandydatów na prezydenta, czym naruszył ciszę wyborczą. "Sąd Rejonowy w Łukowie uniewinnił go od zarzucanego mu wykroczenia. Wyrok nie jest prawomocny" - poinformował rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Lublinie Artur Ozimek.

Reklama

Palikot napisał w zawiadomieniu do prokuratury m.in., że podczas mszy nie był czytany list biskupów wzywający do głosowania, bez wskazywania na któregokolwiek z kandydatów, natomiast ks. Głębicki prowadził "dywagacje polityczne". Polityk cytował wypowiedź księdza: "Pójdźmy dziś na wybory głowy państwa. Poprzedniego pana prezydenta z najznakomitszymi zlikwidowano 10 kwietnia pod Smoleńskiem".Według doniesienia Palikota ksiądz miał też żartować z byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i nazwać go "pijakiem"; miał mówić, że premier Donald Tusk "nie jest Polakiem, gdyż - zdaniem księdza - związany jest z Wehrmachtem". Proboszcz miał też dać do zrozumienia, że "jeśli się chce przystępować do komunii, to należy oddać głos na prawych, sprawiedliwych, dobrych ludzi walczących z korupcją".

Prokuratura - po doniesieniu Palikota - badała też, czy nie doszło do popełnienia przestępstwa znieważenia byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego oraz premiera Donalda Tuska. Analizowała m.in. dołączone do pozwu nagranie, ale nie znalazła tam obraźliwych zwrotów w stosunku do tych osób. Również przesłuchiwani w tej sprawie parafianie nie pamiętali, aby ksiądz użył takich słów. We wrześniu ubiegłego roku prokurator odmówił więc wszczęcia śledztwa w tej sprawie.

"Księża są bezkarni. Mogą robić i mówić rzeczy niezgodne z prawdą. Na tej bezkarności zbudował swoją potęgę ekonomiczną Tadeusz Rydzyk. Tę bezkarność Kościół chce też wykorzystać do walki wyborczej, agitując w czasie ciszy wyborczej na rzecz PiS-u i Kaczyńskiego" - powiedział Palikot PAP odnosząc się do wyroku sądu.

Jego zdaniem, żeby "skończyć z tą sytuacją", trzeba zmienić sposób finansowania Kościoła. "Finansowanie nie z budżetu, lecz przez obywateli. To są postulaty Ruchu Poparcia" - dodał Palikot.