Społeczny odbiór premiera, który od kilku miesięcy się pogarszał, w majowym badaniu poprawił się. Mimo to nadal więcej osób jest z niego niezadowolonych niż przeciwnie.

Reklama

CBOS podkreśla w swoim raporcie, że nie można jeszcze przesądzać jednoznacznie, czy kryzys w postrzeganiu rządu został przełamany. "Opinie o obecnej ekipie są wprawdzie lepsze niż w kwietniu, jednak zbliżone do rejestrowanych w pierwszym kwartale tego roku" - zwraca uwagę pracownia.

Dezaprobatę wobec premiera wyraża w majowym badaniu 44 proc. ankietowanych (o 4 pkt proc. mniej niż w kwietniu); natomiast zadowolonych z szefa rządu jest 42 proc. ankietowanych (o 3 punkty proc. więcej niż w kwietniu).

Premier, podobnie jak kierowany przez niego rząd, najczęściej spotyka się z akceptacją mieszkańców dużych miast oraz respondentów najlepiej wykształconych i sytuowanych.

Reklama

Zdecydowanie najbardziej zadowoleni z szefa rządu są zwolennicy PO, podobne odczucie przeważa także wśród zadeklarowanych wyborców SLD; dezaprobata premiera dominuje natomiast w elektoracie PiS.

Lepsze niż w kwietniu są opinie o wynikach działalności rządu. Dotychczasowe efekty jego pracy pozytywnie ocenia 39 proc. ankietowanych (wzrost o 4 punkty proc.). Negatywnie bilans działań Rady Ministrów podsumowuje 47 proc. respondentów (spadek o 4 punkty proc.).



Reklama

Poprawiły się również opinie o polityce gospodarczej rządu. Nadal jednak większość badanych - 56 proc. (spadek o 4 pkt proc.) uważa, że polityka obecnego gabinetu nie rokuje poprawy sytuacji gospodarczej kraju. Przeciwnego zdania jest 32 proc. respondentów (wzrost o 4 punkty).

Negatywne oceny polityki gospodarczej rządu przeważają niemal we wszystkich analizowanych przez CBOS grupach społeczno-demograficznych. Najbardziej krytyczni są rolnicy, później robotnicy wykwalifikowani, bezrobotni oraz osoby źle oceniające swoją sytuację materialną.

Sondaż przeprowadzono w dniach 5-11 maja na liczącej 1189-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.