Klub Solidarna Polska złoży wniosek o powołanie sejmowej komisji śledczej do zbadania domniemanych nadużyć i nieprawidłowości w prywatyzacji państwowych przedsiębiorstw, m.in. w związku z zatrzymaniem gen. Gromosława Czempińskiego - poinformował lider SP Zbigniew Ziobro. Komisja miałaby zająć się "nieprawidłowościami związanymi z prywatyzacją grupy G8 w tym Stoen S.A. i spółki PLL LOT w związku z zatrzymaniem i przedstawieniem zarzutów byłemu szefowi UOP".

Reklama

Na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie Ziobro powiedział, że klub Solidarnej Polski chce, aby Polacy mogli poznać "zakulisowe gry, nieformalne działania", jakie były - jego zdaniem - podejmowane przy prywatyzacji niektórych wielkich przedsiębiorstw.

"Kiedy, jak nie teraz? Jaki jest przykład bardziej adekwatny do powołania komisji śledczej niż sytuacja, o której dziś już wiemy, że w mechanizmy prywatyzacyjne zostały uwikłane osoby pełniące najwyższe funkcje w państwie, pełniące też funkcje związane z bezpieczeństwem polskiego państwa? Jeżeli w tle pojawia się korupcja, oszustwa, jeżeli pojawiają się straty dla polskiego państwa i obywateli?" - mówił Ziobro.

"Sprawa jest niezwykle poważna, oczywiście komisje śledcze, biorąc pod uwagę sposób ich działania, budzą różne opinie. Mamy doświadczenia pozytywne i zdecydowanie negatywne. Kluczowym kryterium (...) jest upolitycznienie, czyli chęć rozgrywania wyłącznie spraw politycznej natury przy okazji prac komisji śledczej" - powiedział Ziobro, który brał udział w pracach sejmowej komisji śledczej ds. afery Rywina. Jego zdaniem nowa komisja miałaby szansę na apolityczną pracę.

Europoseł zastrzegł, że nie przesądza o winie Czempińskiego, bo o tym zdecyduje sąd. Podkreślił jednak, że sejmowa komisja byłaby środkiem nacisku na władzę, aby sprawa została rzetelnie wyjaśniona. "Czempiński był jednym z tych ludzi, którzy są postrzegani jako wręcz inicjujące powstanie Platformy Obywatelskiej. Nie da się ukryć pewnych związków pana generała z ludźmi dzisiejszej władzy" - mówił Ziobro.

Zapowiadano, że wniosek uchwały ws. powołania komisji miał trafić do marszałek Sejmu Ewy Kopacz w poniedziałek. Po południu rzecznik klubu SP Patryk Jaki powiedział jednak PAP, że ciągle trwa doprecyzowywanie dokumentu i do laski marszałkowskiej trafi on w najbliższych dniach.

W ubiegły wtorek na polecenie katowickich prokuratorów zatrzymano pięć osób - to funkcjonariusze publiczni i osoby, które z nimi współpracowały w związku z prywatyzacjami. Wśród nich był gen. Gromosław Czempiński. Podejrzanym zarzucono przyjmowanie korzyści majątkowych, nadużycie zaufania w obrocie gospodarczym i pranie brudnych pieniędzy. Wszystkich pięciu podejrzanych w sprawie korupcji przy prywatyzacji PLL LOT i Stoen wyszło w czwartek wieczorem na wolność po wpłaceniu poręczeń majątkowych.