Dziennikarze pytali o to Gowina przed posiedzeniem sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka, na której minister ma przedstawić plany resortu na najbliższe miesiące.

Reklama

Minister zaznaczył, że włączenie prokuratury wojskowej w struktury cywilne jest rozwiązaniem zasadnym z punku widzenia efektywności prac tej prokuratury, jak i standardów państwa prawa. Dużym osiągnięciem jest wprowadzenie cywilnej kontroli nad wojskiem, pozostał do wykonania ostatni krok - mówił. Dodał, że sytuacja w prokuraturze dojrzała do rozwiązań systemowych. Widzę też potrzebę decyzji personalnych- dodał. Nie odniósł się jednak do konkretnych osób.

Odnosząc się do kwestii sądownictwa wojskowego, Gowin powiedział, że planowana jest głęboka reforma tego sądownictwa. W mojej ocenie sądy wojskowe powinny funkcjonować tylko w czasach wojny, w czasach pokoju powinny być częścią sądownictwa powszechnego - zaznaczył Gowin.

Od kilku lat toczy się dyskusja prawników na temat potrzeby odrębnego powszechnego i wojskowego wymiaru sprawiedliwości oraz ustroju prokuratury wojskowej. W przedstawionym niedawno planie prac rządu na bieżący rok znalazła się zapowiedź przygotowania w drugim kwartale roku założeń do projektu ustawy o sądach wojskowych. Projekt ma dotyczyć nowego modelu sądownictwa wojskowego i jednocześnie zakładać likwidację prokuratury wojskowej, czyli Naczelnej Prokuratury Wojskowej i podległych jej jednostek.

Odnosząc się do wydarzeń z poniedziałku, gdy prokurator wojskowy płk Mikołaj Przybył postrzelił się w przerwie konferencji prasowej, Gowin powiedział, że potencjalni samobójcy zachowują się kompletnie inaczej niż płk Przybył. W mojej ocenie mieliśmy do czynienia z aktem samookaleczenia - dodał. Tragedia ta wywołała dyskusję o prokuraturze wojskowej.

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział we wtorek, że zwróci się do rządu i parlamentu o jak najszybsze określenie docelowego modelu prokuratury. Prezydent uważa, że problemem do rozstrzygnięcia jest, czy reforma - w wyniku której oddzielnie działają resort sprawiedliwości i Prokuratura Generalna - poszła za blisko, czy za daleko, czy też należy ją pogłębić, czy się cofnąć. Według Komorowskiego istotnym źródłem narastających zjawisk negatywnych w prokuraturze jest brak jej docelowego modelu ustrojowego.