Poniżej progu wyborczego znalazło się PSL z 4 proc. głosów, Polska Jest Najważniejsza z 2-proc. poparciem oraz Solidarna Polska i Nowa Prawica - na które chciało głosować po 1 proc. badanych.

Reklama

W porównaniu z grudniem 2011 roku o 1 pkt proc. wzrosło poparcie dla PO, o 3 pkt. proc. - dla PiS.

Po 2 pkt. proc. spadło poparcie dla Ruchu Palikota oraz dla PSL.

SLD utrzymało ten sam poziom poparcia co przed miesiącem.

18 proc. wyborców - tyle samo co w grudniu - nie wie, na jakie ugrupowanie oddałoby swój głos.

Są to wyniki wśród ogółu osób, które deklarowały zdecydowanie lub raczej gotowość wzięcia udziału w wyborach.

W styczniu zdecydowaną gotowość do wzięcia udziału w wyborach do Sejmu zgłosiło 34 proc. respondentów; 29 proc. zadeklarowało, że "raczej głosowałoby". 22 proc. badanych oświadczyło, że na pewno nie poszłoby na wybory. Zamiary respondentów nie różnią się istotnie od zgłaszanych w grudniu 2011 roku - zauważa OBOP.

Jak poinformował OBOP, jeśli uwzględni się tylko wyborców, którzy wiedzą, na jaką partię by zagłosowali, PO popierane jest przez 45 proc. z nich, PiS przez 27 proc., Ruch Palikota - 10 proc., SLD - 8 proc., a PSL - 5 proc.

Reklama

Sondaż TNS OBOP zrealizowany w dniach 19-23 stycznia 2012 r. na reprezentatywnej, losowej 968-osobowej ogólnopolskiej próbie osób od 18. roku życia za pośrednictwem bezpośrednich wywiadów kwestionariuszowych face-to-face.

Prezentowane wyniki poparcia dla partii dotyczą 607 osób deklarujących zdecydowanie lub raczej zamiar uczestniczenia w wyborach. Ponadto w raporcie przedstawione zostały wyniki z wyłączeniem z podstawy procentowania osób niezdecydowanych, jak głosować - 499 osób.