TNS Polska zapytał ankietowanych, jak odbierają polityków, gdy słuchają ich w telewizji.
W ocenie 65 proc. badanych większość z polityków nie zna spraw, o których mówi; 22 proc. jest przeciwnego zdania. 13 proc. nie wypowiedziało się w tej kwestii.
76 proc. ankietowanych jest zdania, że polityków nie można obdarzyć zaufaniem; 12 proc. uznało, że większość polityków to osoby, którym można ufać; 12 proc. nie ma zdania w tej kwestii.
Według 79 proc. ankietowanych, politycy nie słuchają racji innych; przeciwną opinię wyraziło 12 proc. respondentów. 9 proc. badanych nie ma zdania w tej kwestii.
Zdaniem 84 proc. badanych większość polityków myśli, by wygrać najbliższe wybory; 10 proc. oceniło, że politycy to osoby, które myślą o przyszłości Polski. 6 proc. nie wyraziło opinii w tej sprawie.
Jak wynika z sondażu, 13 proc. badanych uważa, że politycy to osoby, które łatwo zapominają osobiste urazy. Przeciwnego zdania jest 73 proc. ankietowanych. 14 proc. nie miało zdania.
Według 11 proc. respondentów do Polski lepiej pasuje określenie polityki jako "roztropnej troski o dobro wspólne". Zdaniem 86 proc. ankietowanych do naszego kraju lepiej pasuje określenie polityki jako "walka o władzę". 3 proc. nie wypowiedziało się tej sprawie.
6 proc. ankietowanych uważa, że tym, co najbardziej zachęca ludzi do zajmowania się polityką, jest "chęć zrobienia czegoś dla dobra kraju i ogółu". 57 proc. za motyw ten uznała "chęć zrobienia czegoś dla siebie i kolegów". 34 proc. badanych uważa, że motywem do zajęcia się polityką była zarówno "chęć zrobienia czegoś dla dobra kraju i ogółu", jak i "chęć zrobienia czegoś dla siebie i kolegów". 3 proc. badanych nie wypowiedziało się w tej kwestii.
Sondaż zrealizowano w dniach 13-18 kwietnia 2012 roku na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.