Sprawa nieprzyznania TV Trwam miejsca na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej zdominowała 20. Pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja. Na jej zakończenie o. Tadeusz Rydzyk dziękował PiS za wsparcie dla TV Trwam. Życzył też Jarosławowi Kaczyńskiemu oraz Zbigniewowi Ziobrze, żeby się "dogadali". W 20. jubileuszowej Pielgrzymce Rodziny Radia Maryja, która zakończyła się w niedzielę na Jasnej Górze, udział wzięli m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, oraz Antoni Macierewicz. Byli także politycy Solidarnej Polski, w tym m.in. Beata Kempa. Założyciel i dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk złożył na ręce prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego podziękowania za upominanie się o Telewizję Trwam. Panie premierze: Alleluja i do przodu. I dziękujemy na ręce pana ministra Zbigniewa Ziobro, dla Solidarnej Polski Bóg zapłać, też porządny człowiek. A życzę wam żebyście się dogadali dla Polski, żeby nikt sobie nie dogadywał, tylko żebyście się dogadali dla Polski - apelował o. Rydzyk na zakończenie pielgrzymki.

Reklama

Sprawa nieprzyznania TV Trwam miejsca na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej była dominującym tematem tegorocznej pielgrzymki słuchaczy Radia Maryja. Konferencja Episkopatu trzy razy upominała się o miejsce dla TV Trwam, trzy razy, a pięć osób decyduje w Polsce, czy katolicy będą wykluczeni, czy nie. Zapytajcie ich, czy oni są ochrzczeni - mówił o. Rydzyk. W niedzielę na zakończenie spotkania pielgrzymi skierowali telegram do papieża Benedykta XVI, w którym m.in. zapewnili, że z jeszcze większym zaangażowaniem i gorliwością będą uczestniczyć w realizacji zadań nowej ewangelizacji.

Wiemy jak ważny w realizacji tych zadań jest dostęp do środków społecznego komunikowania się - czytamy w liście. Jak podkreślono, do utrzymania Radia Maryja i TV Trwam potrzebny jest stały wysiłek wręcz zmagania. O otwarty i nieskrępowany dostęp do tych narzędzi ewangelizacji musimy stale walczyć. W ostatnim roku ta walka dotyczy w szczególności obecności na pierwszym multipleksie TV Trwam - jedynego katolickiego nadawcy telewizyjnego w Polsce - napisali w telegramie pielgrzymi. Zapewnili, że będą się starać do skutku. 20. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja trwała dwa dni. Pielgrzymkę zorganizowano w kilku intencjach: o wolność słowa w Polsce, o wolność dla mediów, o wolność dla TV Trwam, o miejsce na multipleksie. Pielgrzymka była także dziękczynieniem za 20 lat istnienia toruńskiej rozgłośni, oraz wszystkich dzieł, które powstały przy Radiu.