Wałęsa odsłonił tablicę na ścianie budynku przy ul. 1 Maja 35, gdzie mieściła się pierwsza siedziba elbląskiej Solidarności. Umieszczono na niej cytat z wiersza Czesława Miłosza: Który skrzywdziłeś człowieka prostego/ Nie bądź bezpieczny, poeta pamięta/ Możesz go zabić - narodzi się nowy/ Spisane będą czyny i rozmowy.

Reklama

Wałęsa mówił, że patrząc z perspektywy czasu na zmianę systemu w Polsce, musi sprawę podzielić na dwie części. Jedna część to walka i zakończenie tamtego systemu. Nikt nie przypuszczał, że nam się to uda i że dokonamy tego bezkrwawo. To było wielkie zwycięstwo - powiedział.

Podkreślił jednocześnie, że po zwycięstwie przychodzi czas na jego zagospodarowanie. Nie byliśmy przygotowani ani do rządzenia, nie mieliśmy programów ani struktur i w związku z tym efekty na dziś nie są aż tak bardzo zadowalające - ocenił Wałęsa. Jak powiedział, on sam pisał się tylko na walkę i zwycięstwo. Podkreślił, że potem to zwycięstwo oddał narodowi.

Podczas wizyty w Elblągu Wałęsa kilkukrotnie zwrócił się do młodych ludzi, by wybierali dobrze, byli sprawiedliwi i solidarni, a Polska będzie lepiej wyglądała.

Apelował też do starszego pokolenia, by wypracowało odpowiedź na zasadnicze pytania w XXI wieku dotyczące ekonomii i polityki. W jego opinii młode pokolenie nie zgodzi się na panujący obecnie niesprawiedliwy kapitalizm. Były prezydent mówił, że na pewno pozostać musi gospodarka wolnorynkowa i własność prywatna, lecz wszystko inne musimy przepracować, bo inaczej będą nowe wielkie rewolucje.

Reklama

Pytanie o demokrację wynika z tego, że ludzie nie szanują dziś polityków - ocenił też Wałęsa. Dziś do demokracji trzeba dopisać obowiązki, np. udział w wyborach - mówił. Według niego należy też znaleźć odpowiedź na pytanie, na jakich fundamentach chcemy budować globalizację i jedność obywatelską.

Reklama

Wałęsa apelował, by ludzie niezadowoleni z obecnej sytuacji zakładali nowe partie i pisali nowe programy. Mówił, że boli go, iż jego ukochany związek "Solidarność" organizuje protesty przeciw premierowi, że zamyka premiera w Sejmie". Co to jest? Nie szanujemy się nawzajem. (...) Ja kocham Solidarność, ale taką, która buduje - powiedział.

Na jego słowa ostro zareagował obecny przewodniczący elbląskiej Solidarności Jan Fiodorowicz. Pan też nie szanował ludzi, np. nazywając prezydenta (Lecha) Kaczyńskiego durniem - powiedział. Wałęsa odparł: Mówiłem o durnym zachowaniu prezydenta (...). Mimo że mam Matkę Boską w klapie, nadal będę walczył z tymi heretykami, co wygadują głupoty.

Podczas wizyty Wałęsa rozmawiał na elbląskiej starówce z młodymi ludźmi, a następnie otworzył wystawę gdańskiego IPN o Solidarności i wysłuchał wykładu o sytuacji w Elblągu w 1981 r.

B. prezydent wdał się w dyskusję z naczelnikiem oddziałowego biura edukacji publicznej IPN w Gdańsku Grzegorzem Berendtem. Podczas otwarcia wystawy "Solidarność oczami młodych" Berendt mówił, że z jego doświadczenia wynika, iż młodzi ludzie słabo znają historię sprzed 30-40 lat.

Według Wałęsy jest to spowodowane tym, że historia nie jest przyszłościowa. Teraz młodzi budują Europę, jedność, przyszłość. Oni za parę lat nie będą chcieli płacić podatków, żeby za nie nam pomniki stawiać. Oni będą do nas mieli żal, że dziadziusie nie umieli się porozumieć, dogadać, to jest zupełnie inne pokolenie - ocenił. Chwilę wcześniej były prezydent fotografował się z młodzieżą i żartował, że za chwilę wrzuci ich do internetu.