Jak pisze "GW" nowy szef ludowców chce dać tekę tego resortu europosłowi Jarosławowi Kalinowskiemu, który zostałby jednocześnie wicepremierem. Kalinowski potwierdził, że taką propozycję otrzymał. - Stanisław Kalemba pełni tę funkcję i to naprawdę źle wygląda, gdy dowiaduje się z mediów, że być może straci stanowisko. W tej sprawie nic nie jest przesądzone - odpowiada "GW" Kalinowski.

Reklama

Zmiana w resorcie rolnictwa to jeden z trzech scenariuszy, jaki w sobotę zaprezentuje władzom PSL Janusz Piechociński. Powód? - Kalemba to zausznik Waldemara Pawlaka, który był mu wierny nawet wtedy, gdy ten został odsunięty na boczny tor. Nie jest uważany za wielkiego fachowca. Premier miał rację, gdy mówił, że Kalemba nie jest z jego bajki. Dlatego nowy prezes chce zmiany - mówi jeden z działaczy PSL z regionu kaliskiego.

Sam Kalemba koncepcji nowego prezesa nie komentuje.

Według Piechocińskiego najpierw NKW i prezydium Rady Naczelnej omówią kwestię uzupełnienia składu rządu. Narada ta ma wskazać NKW - do kompetencji, którego należy przedstawienie kandydata partii do Rady Ministrów - czy prezes PSL ma być w rządzie, czy poza nim.

Jego zdaniem w grę wchodzą w sumie trzy scenariusze. Są trzy koperty. Z nich wybierzemy optymalną - zapowiedział. Według dotychczasowych doniesień medialnych i rozważań różnych polityków PSL, jedna z opcji zakłada, że to Piechociński wchodzi do rządu i obejmuje dotychczasowe stanowiska Pawlaka.

O drugim wariancie mówił niedawno szef Rady Naczelnej, europoseł Jarosław Kalinowski w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Według niego Piechociński zaproponował mu wejście do rządu w randze wicepremiera i ministra rolnictwa (Kalinowski sprawował już takie funkcje w rządzie koalicji SLD-PSL). Kalinowski powiedział jednak "GW", że jego zdaniem to Piechociński powinien znaleźć się w rządzie.

Według doniesień medialnych przy tym wariancie, w którym to Kalinowski miałby objąć funkcję ministra rolnictwa - obecnie sprawuje ją inny polityk PSL Stanisław Kalemba - ministrem gospodarki miałby zostać obecny marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.

O trzecim scenariuszu wiadomo najmniej. W różnych rozważaniach medialnych na temat możliwego kandydata PSL do rządu padały w tym kontekście również nazwiska m.in. b. ministra rolnictwa Marka Sawickiego, czy obecnego marszałka województwa lubelskiego Krzysztofa Hetmana.

Szef ludowców powiedział PAP, że "klarownego rozstrzygnięcia" w sprawie kandydata partii do rządu można się spodziewać w sobotę późnym popołudniem. Piechociński ma przedstawić swe propozycje na posiedzeniu NKW, a Komitet - dokonać wyboru