Eurodeputowany PSL Jarosław Kalinowski, który wymieniany był jako ewentualny kandydat do rządu z ramienia Stronnictwa, poinformował podczas sobotniego posiedzenia Rady Naczelnej PSL, że nie wejdzie w jego skład. Kalinowski, który pełni funkcję przewodniczącego Rady Naczelnej PSL, pytany przez PAP po jej posiedzeniu, czy wejdzie do rządu powiedział: nie zmieniam zdania.

Reklama

Niedawno w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Kalinowski mówił, że nowy prezes PSL Janusz Piechociński zaproponował mu wejście do rządu w randze wicepremiera i ministra rolnictwa (Kalinowski sprawował już takie funkcje w rządzie koalicji SLD-PSL). Kalinowski powiedział jednak "GW", że jego zdaniem to Piechociński powinien znaleźć się w rządzie.

Wejście Kalinowskiego do rządu było jednym z trzech scenariuszy rozważanych w PSL w związku z dymisją Waldemara Pawlaka z funkcji wicepremiera i ministra gospodarki po przegranych wyborach na prezesa Stronnictwa.

Według dotychczasowych doniesień medialnych i rozważań różnych polityków PSL inna opcja zakłada, że to Piechociński wejdzie do rządu i obejmie funkcje sprawowane przez Pawlaka.

O trzecim scenariuszu wiadomo najmniej. W rozważaniach medialnych na temat możliwego kandydata PSL do rządu padały w tym kontekście nazwiska m.in. obecnego marszałka województwa lubelskiego Krzysztofa Hetmana i b. ministra rolnictwa Marka Sawickiego.

Reklama

W sobotę w Warszawie obradowała Rada Naczelna, która wybrała skład Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL. NKW, który ma zebrać się jeszcze tego dnia wskaże, kto z ramienia PSL wejdzie do rządu po dymisji Pawlaka.