Wiceprezes PiS chwali powstanie styczniowe. "Było przełomem"

| Aktualizacja:

Mariusz Kamiński, były szef CBA i wiceprezes PiS chwali powstanie styczniowe. Jego zdaniem, dzięki temu zrywowi udało się ukształtować polską tożsamość narodową.

wróć do artykułu
 • ~hipcio
  (2013-01-22 08:31)
  To nowe ukształtowanie widać i czuć dzisiaj w polskim Sejmie i nie tylko. Kolejna idiotyczna wypowiedź.
 • ~Mamert
  (2013-01-22 08:38)
  Zaraz odezwie się chór "autorytetów" i powie jak pisowscy powstańcy haniebnie sprzeciwiali się władzy Rosji i jak bez sensu jest czcić tę rocznicę.
 • ~kolec
  (2013-01-22 08:41)
  Wszyscy lewicowi krzykacze doprowadzą do tego, że Polacy będą lepiej znali takie postacie jak Lincoln czy Wallace (z Bravehart) niż postacie z własnej historii. Nawet za komuny nie było takiego wyszydzania polskości i historii naszego kraju. Owszem - o pewnych rzeczach nie mówiono ale generalnie w szkołach było wychowanie patriotyczne. Dziś jest pustka i szydera.
 • ~Janusz
  (2013-01-22 08:41)
  Powstanie styczniowe powinien w sposób szczególny czcić PSL. Bo bezpośrednio po nim, moje chłopki kochane, zniesiono wam niewolnictwo czyli pańszczyznę. Chociaż i tak przez dobrych jeszcze kilkadziesiąt lat panowie po waszych grzbietach wsiadali na konia. Ale wy tego nie pamiętacie. Bo znowu nadstawiliście grzbietu. Tym razem cwaniakom z PO.
 • ~przywalmi
  (2013-01-22 08:45)
  Zdaniem wiceprezesa PiS, sytuacji nie poprawia reforma edukacji, przeprowadzana przez obecny rząd, która marginalizuje lekcje historii. Mariusz Kamiński zwrócił uwagę, że odrzucanie naszych dziejów jako czegoś anachronicznego nie jest oznaką nowoczesności.
  TO TEŻ TRZEBA MÓWIĆ GŁOŚNO O UDZIALE KLERU W TARGOWICY I DLACZEGO TAK DUŻO HIERARCHII KOŚCIELNEJ POWSTAŃCY POWIESILI ( oczywiście nie w tym powstaniu)
 • ~jedrek
  (2013-01-22 08:54)
  Tylko powstanie wielkopolskie mialo sens, bulo przygotowane i zorganizowane w stylu niemieckin - porzadnie. Pozostale zrywy wolnosciowe organizowali prawdziwi Polacy i patryjoci, wiec byly one bez sensu.
 • ~pol
  (2013-01-22 09:26)
  Powstanie Warszawskie miało ten sam samobójczy rodowód co Powstanie Styczniowe. Roman Dmowski spotkanemu na emigracji weteranowi Powstania Styczniowego przed I Wojną Światową na zarzut : Idziecie do niepodległości niewłaściwą drogą(narodowcy) odpowiedział : Dlaczego namiawiacie nas byśmy powtarzali waszą drogę ,która prowadziła do klęski?. Fizyczna utrata patriotycznych elit narodowych w z góry skazanych na klęskę powstaniach owocuje do dzisiaj,a szczególnie dzisiaj.
 • ~a kuku
  (2013-01-22 09:41)
  Dlaczegho pis mitologizuje nieudane powstania?

  Dlaczego nie chołubi tak jedybego udanego - Wielkopolskiego?

  Co nam dąły te nieudane powstania oprócz:
  - smierci setek tysiecy rodaków i to tych, którzy byli za powstaniem jak i również przeciw jego wybuchowi
  - smierci inteligencji, ludzi mogacych miec wpływ na nasz kraj
  - wywózek setek tysiecy rodaków do rosji
  - zniszczonych miast, fabryk, dziel sztuki

  Dobrze, ze takie "powstania" nie odbywały się częściej (a takie jak PW w każdym mieście) bo naszego narodu w ogóle by nie było.
 • ~wiele bny
  (2013-01-22 09:45)
  czy powstanie styczniowe zniosło pańszczyzne??? kto zniósł niewole chłopów CAR nie kler nie wójt ani pleban
 • ~a kuku
  (2013-01-22 09:47)
  do pol

  Co do Postwania Warszawskiego to tutaj PIS niźle zmanipulował historię tworząc mit narodowy:
  - z matki prezesa zrobił bohaterke PW (w czasie PW była w Starchowicach) i jakoś nie przeszkadza to AK-owcom
  - nie mówią o gen Andersie, który potepil prowodyrów tego powstania
  - nie mówią o p. Jeziorańskim, który ostrzegła przywódców powstania, ot ym że nikt im nie pomorze
  - nie mówią o tym co powiedział Okulicki „Musimy się zdobyć na czyn który wstrząśnie sumieniem świata. W Warszawie mury się będą walić i krew poleje się strumieniami, aż opinia światowa zmusi rządy 3 mocarstw do zmiany decyzji z Teheranu”
 • ~Re jedrek
  (2013-01-22 09:49)
  Powstanie Wielkopolskie i Powstania Śląskie były przede wszystkim wywołane w sprzyjajacych warunkach po I Wojnie Światowej -klęski ,lub upadku zaborców. Po Powstaniu Styczniowym wszyscy Polacy zrozumieli,że odzyskać niepodległość można będzie tylko w wyniku wielkiej wojny w ktorej klęskę poniosą zaborcy. Hasło "Za naszą i waszą wolność ",którym kierowali się przywódcy Czerwonych ,wśród których najaktywniejsi byli prozelici, było politycznie i militarnie oderwane od rzeczywistości. Nieliczni ochotnicy zza granicy nie mogli w najmniejszym stopniu zastąpić realnego poparcia państw zachodnich. Podobnie jak w Powstaniu Warszawskim,ktore wywodziło się z tej samej samobójczej politycznie tradycji romantycznej. Dlatego powinniśmy czcić Powstania Wielkopolskie i Śląskie, i tragiczne ofiary Powstań Styczniowego i Warszawskiego.
 • ~Adi
  (2013-01-22 09:49)
  Jakoś lubimy klęski:-(, im więcej ludzi zginęło, im więcej miast i wsi zniszczono tym lepiej bo to jest patriotyzm, bo za Polskę zginęli. To jest jakaś paranoja, walczyć trzeba wtedy, gdy ma to sens a nie tylko o honor. Czcić trzeba zwycięstwa i sukcesy a wychwalać tych wodzów, którzy wygrali. My robimy na odwrót, pewnie po to, by jak przyjdzie czas znowu wysłać najlepszych na śmierć i później sobie ich bohaterstwem gębę wycierać i używać jako kapitału w polityce.
 • ~motek
  (2013-01-22 09:51)
  "Przypomniał, że w Stanach Zjednoczonych do wychowania patriotycznego przywiązuje się dużą wagę."
  Faszystowska PiSdo, nie chcemy w Polsce amerykańskiego prostactwa, jesteśmy EUROPEJCZYKAMI!
 • ~Kasza37
  (2013-01-22 09:52)
  Wysluchałam dziś w Jedynce radiowej Kamińskiego na temat Sędzi Tuleyi, ile
  tam w jego słowach kłamstw na temat jego pracy w CBA. On myśli, że my to
  uwierzymy . NIE wierzymy w to co mówi, a wierzymy Sędziemu Tulei. Dziwie się
  redaktorowi Radia Jedynki, że nie zareagował na wypowiedż Kaminskiego, przecież to był stek kłamstw Kaminskiego. Naród nasz jest mądrym narodem, i mam
  duże zastraeżenie do redaktora radia,że nie zwrócił Kaminskiemu uwagę.
 • ~karla
  (2013-01-22 09:58)
  od kiedy zaczyna się patriotyzn?
 • ~wigraszek
  (2013-01-22 10:07)
  CBA pozamykać natychmiast przywódców powstania!
 • ~motek
  (2013-01-22 10:09)
  Powstania to durny sens polskiego patridiotyzmu - upaść, żeby powstać!
  Mało w tym inteligencji...
 • ~pol
  (2013-01-22 10:12)
  Jan Ludwik Popławski ,redaktor "Głosu" ,ojciec polskiej myśli narodowej odnosząc się do Powstania Styczniowego i roli margrabiego Wielopolskiego pisał - jest sprzeczność między polityką uczuć i nieuwzględnianiem uczuć w polityce. Plany Wielopolskiego były w ówczesnych warunkach korzystne dla Polaków,miały realne w perspektywie szanse zwiększenia roli i samodzielności Królestwa Polskiego . Jednak zabiegał on o poparcie w Petersburgu ,lekceważąc uczucia rodaków. Ta gabinetowa polityka poniosła klęskę podobnie jak i plityka przywódców Powstania nierealistycznie oceniających ewentualną pomoc Zachodu ,szczegolnie Francji. Same sympatie opinii publicznej i nieliczni ochotnicy w imię hasla "Za naszą i waszą wolność" skazywały Powstanie na samotną walkę rosyjskim mocarstwem ,aktywnie popieranym przez Prusy w imię wsolnego interesu jakim był podział Rzeczpospolitej.
 • ~pol
  (2013-01-22 10:47)
  Najbardziej niepokoiły plany i zabiegi margrabiego Wielopolskiego w Petersburgu ówczesnego ambasadora Prus w Rosji Otto v. Bismarcka(pózniejszego kanclerza). Plany Wielopolskiego zwiększający rolę Królestwa Polskiego,obiektywnie skierowane przeciw Prusom miały poparcie w Ptersburgu coraz silniejszego środowiska z księciem Gorczakowem na czele. Chociaż car Aleksander II był im niechętny. Nowe idee panslawizmu niechętne niemczyżnie ,które za następnego cara Aleksandra III ogarnęły społeczeństwo rosyjskie i doprowadziły do radykalnej zmiany sojuszy w Europie. Rosja zbliżyła się do Francji zrywając tradycyjny sojusz z Prusami, którego podstawą był problem polski,wpólny dla obu mocarstw zaborczych. Królestwo Polskie mogło być w zamyśle taranem słowiańskim rozbijającym panstwa niemieckie. Wybuch Powstania pokrzyzował plany Wielopolskiego i jego rosyjskich partnerów. Ambasador Prus w Petersburgu o. Bismarck słal do swego króla pełne zadowolenia raporty. Powstanie ożywiło(na krótko) sojusz Petersburga i Berlina.
 • ~maria
  (2013-01-22 11:44)
  P Kaminski jak nie rzadza POLACY TYLKO JACYS NAMIESTNICY TO JAK moga inaczej ich podwladni glosowac TO WSZYSTKO CHOLOTA ZA KASE I STOLKI ---ROBIA CO KAZA WODZOWIE ZASPRZEDANI ---KTOZ TO JEST W TYM PO SLD I PALIKOTOWNI -TO OBYWATELE A NIE PATRIOCI KOCHAJACY SWOJA OJCZYZNE --WIEC ONI TYLKO CHCA SIE NAZREC