Inicjatorem spotkania jest poseł Andrzej Jaworski - szef parlamentarnego zespołu ds. przeciwdziałania ateizacji Polski. Poseł podkreśla, że inicjatywa jest oddolna i otwarta na wszystkie środowiska i osoby, które utożsamiają się z jej celami.

Reklama

Andrzej Jaworski zwraca uwagę, że w tym samym czasie w Warszawie będzie się odbywał Kongres Lewicy. Spotkanie na Jasnej Górze ma być- jego zdaniem- odpowiedzią na sytuację, którą lewica w Polsce wytwarza. Poseł PiS wyjaśnił, że lewica krytykuje ruchy katolickie i osoby, które nie boją się publiczne głosić swoich przekonań oraz chciałaby katolików zamknąć do katakumb.

Poseł Bartosz Kownacki uważa, że świeccy katolicy powinni przeciwstawiać się wojującej ateizacji. Kongres- jego zdaniem- musi zastanowić się dlaczego katolicy zachowują się często biernie i nie biorą aktywnego udziału w życiu społecznym i politycznym. Poseł Kownacki podkreślił, że Kongres nie jest inicjatywą polityczną ale inicjatywą katolików. Ja jestem posłem, ale w pierwszej kolejności katolikiem - dodał Bartosz Kownacki.

Według Andrzeja Jaworskiego, udział w kongresie potwierdziło ponad 200 organizacji. W programie przewidziano półgodzinne wystąpienie prezesa PiS na temat polityki państwa polskiego wobec kościoła. Bezpośrednio przed Jarosławem Kaczyńskim głos zabierze ksiądz infułat Ireneusz Skubiś na temat Polsko, co się z Tobą stało?.

O postawie katolika wobec ateisty będzie mówił ksiądz doktor Jarosław Grabowski.

Profesor Piotr Gliński wygłosi mowę Potrzeba działania wspólnego: Ruchy Katolickie jako podstawa społeczeństwa obywatelskiego. Poseł Bartosz Kownacki przedstawi referat na temat prawnych aspektów obrony wiary. Wystąpią też inni posłowie i europosłowie PiS.

Przewidziano ponadto powołanie Instytutu do spraw Przeciwdziałania Ateizacji. Na zakończenie uczestnicy Kongresu wezmą udział w uroczystej mszy świętej w Kaplicy Cudownego Obrazu.