John Kerry w środku nocy na grobie Mazowieckiego. ZDJĘCIA

| Aktualizacja:

John Kerry oddał hołd Tadeuszowi Mazowieckiemu. Amerykański sekretarz stanu odwiedził cmentarz leśny w podwarszawskich Laskach i złożył kwiaty na grobie polskiego premiera. Przyjechał w środku nocy, prosto z lotniska.

wróć do artykułu
 • ~helmut
  (2013-11-05 07:03)
  a gdzie
  PISIO Bolo i
  reszta zlodziej z po
  moze chcial sprawdzic cz y byly premier ma przysobie Komorke
  tam mozna tez podsluchiwac
 • ~Zgredek
  (2013-11-05 07:41)
  W środku nocy ? A gdzie MIRO , ZBYCHO , GRZECHU ?
 • ~hana
  (2013-11-05 07:45)
  Nocą, po cichutku, bez rozgłosu ,z obstawą jak złodzieje!!! Brawo ,brawo!!!
 • ~maniek
  (2013-11-05 07:56)
  Nasz (P)rezydent pojechał na (p)ielgrzymkę do (z)iemi (ś)więtej a na portalach ani słowa (bez nawiasów tekst nie przechodzi, może ten komentarz przejdzie). Dlaczego nikt nic nie pisze. Podobno tamte (p)lemię chce (o)fiary w (z)ielonych. Ten komentarz nie przeszedł w żadnym portalu. Pytam się: jakie decyzje podejmuje nasz (P)rezydent? Czy wystarczy na moją emeryturę?
 • ~jan byl jasiem
  (2013-11-05 08:01)
  typowe lizuski wlaza bez mydla jankesom w odb...
 • ~Robnad
  (2013-11-05 08:01)
  przyjechał do Polski w POdzięce za POdsłuchiwanie i inwigilację na niespotykana skalę swoich obywateli. co prawda, Tusk POdsłuchuje niekoniecznie PO to, by akurat znaleźć wyznawców AL-Kaidy, ale by wiedzieć o nastrojach społecznych wobec działań Parady Oszustów. a nuz jakiś wściekły wykupi cała dostawę nawozów sztucznych, i jeszcze gwizdnie na dodatek towarowy z siarką, he, he, he.

  reszta to gra POzorów, zwana dyplomacją dla niedojd POumysłowych, coby znowu mogły dostać szczytowania kiełbiami we łbie.
  dlatego przyjeżdża do nas. resztę US podsłuchiwał, tubylców znad Wisły, Parada Oszustów.
 • ~Robnad
  (2013-11-05 08:08)
  ~maniek2013-11-05 07:56

  on tam pojechał odwiedzić teściową. nie wiem czy żyje, czy już gotowa do następnego. przy okazji. pamiętam jak durne POkemony darły pyski z racji mycki na głowie Śp. Lecha Kaczyńskiego. teraz widząc prezydĘta w mycce, miały kłopot z percepcją. on żadnych decyzji nie POdejmie,może ewentualnie służyc za listonosza.
 • ~precz z nwo
  (2013-11-05 08:16)
  Ci z bialego domku lubia oddawac czesc noca,szczegolnie falszywym bozkom w Bohemian Grove! Skull&Bones ,demoniczna sekta w ktorej m.i. przyjaciele Bush and Kerry.Sprawdz na internecie/youtube. Nic mi do pana Mazowieckiego ale ich dwaj...ja dziekuje!
 • ~gela
  (2013-11-05 08:16)
  Jadowite gnojki co nie mogą dospać.do rana.
  To sie w nie mieści w głowie co ludziom przychodzi do głowy od rana.
  A paciorek poranny odmówiłeś?
 • ~Taaka prawda
  (2013-11-05 08:29)
  re Robnad2013-11-05 08:01

  szczytowanie kiełbiami we łbie ...ty się marnujesz . Chwytaj za pióro i twórz na większą skale
  Powodzenie murowane
  ps jak tam u stomatologa ?
 • ~helmut
  (2013-11-05 08:39)
  tylko zeba kwiatow nie ukradl
 • ~Widz
  (2013-11-05 08:45)
  Mazowiecki był ich najlepszym czlowiekiem od przejmowania polskiego majątku teraz to doskonale widać jak po nim płaczą.
 • ~Robnad
  (2013-11-05 08:49)
  Taaka prawda2013-11-05 08:29
  "re Robnad2013-11-05 08:01

  szczytowanie kiełbiami we łbie ...ty się marnujesz . Chwytaj za pióro i twórz na większą skale
  Powodzenie murowane "

  wystarczy, że i tak mnie POkemony uwielbiają, he, he, he.
  budzi się to rano w błogim POczuciu spokoju i ładu POkemońskiego, czyli wszechobecnej korupcji , łapówkarstwa, kumoterstwa, jawnego złodziejstwa, a tu, ja.
  gdybym tworzył na większą, to już od rana latałoby to z wytrzeszczem vide Donek, krostami na zębach zgrzytających miłością, jak ta ":gela".

  co do drugiego to niestety jeszcze parę wizyt
 • ~Taaka prawda
  (2013-11-05 09:11)
  Robnad2013-11-05 08:49
  a gdyby na większą to byś je powalił na amen.
  a co do budzenia się rano to ja dzisiaj wyjątkowo . I jeszcze mam spokój oraz dostęp do komputera Wizyta nie raz po razie więc chyba będziesz miał trochę czasu ? A ty już tu, czy jeszcze tam?
 • ~007
  (2013-11-05 09:12)
  Rząd Afroamerykanina jest tylko przykrywką na rozszerzenie panoszenia się MOSAD. Gdzie jest Komorowski i Tusk w tej układance?
 • ~SLD-PO co to za różnica?
  (2013-11-05 09:19)
  Mazowiecki. Ochroniarz układu PO-stkomunistycznego

  Mógł być pierwszym niekomunistycznym premierem w powojennej Polsce, ale działalność rządu, na którego czele stanął, pozwala nazywać go raczej pierwszym premierem postkomunistycznego układu. Okres tzw. transformacji, kiedy to Tadeusz Mazowiecki „przeszłość odkreślił grubą linią”, pozwolił przenieść układy funkcjonujące w PRL-owskim systemie władzy do nowej, postkomunistycznej rzeczywistości i świetnie się w niej ulokować. W ten sposób zostały zabezpieczone interesy komunistycznych prominentów oraz funkcjonariuszy dawnego systemu, a oni sami mieli zapewnione poczucie bezpieczeństwa.

  Bardzo trafnie o środowisku, z którym związany był Tadeusz Mazowiecki, wyraził się Prymas Polski Stefan Wyszyński, nazywając ich „katolickimi odszczepieńcami społecznymi”. Starali się oni przekonać społeczeństwo, że można połączyć bolszewizm z katolicyzmem, nie zważając na dekret Świętego Oficjum z 1949 r. grożący ekskomuniką wszystkim katolikom, którzy „wyznają komunizm, propagują go lub współpracują z komunistami”.

  W 1963 r. Mazowiecki razem z Jerzym Turowiczem, Andrzejem Wielowieyskim i Stanisławem Stommą udał się do Rzymu, gdzie podczas Soboru Watykańskiego II intrygowali przeciwko Prymasowi. Jednym z ich zarzutów wobec ks. kard. Wyszyńskiego była jego maryjność. Sam Prymas uważał, że ten atak jest skierowany nie tylko przeciwko niemu, ale także przeciwko Wielkiej Nowennie przed Milenium Chrztu Polski. Autorem tych intryg i zleceniodawcą działań podjętych przeciwko Prymasowi na Soborze był Zenon Kliszko, o czym zresztą ks. kard. Stefan Wyszyński pisał w wyjaśnieniu wysłanym do Papieża Pawła VI.

  Również „Orędzie biskupów polskich do biskupów niemieckich” z 1965 r. spotkało się z atakiem „Więzi” i Koła Poselskiego „Znak”, w którym Mazowiecki zasiadał od 1961 roku. Krytyka ta była odpowiedzią na oczekiwania władz i doskonale współbrzmiała z komunistyczną propagandą. Prymas krytykował lewicowe i promarksistowskie poglądy prezentowane przez redakcję „Więzi”, a pod koniec lat 60, po zamieszczonym w miesięczniku artykule na temat stanu kapłańskiego w Polsce, zabronił duchowieństwu pisania w periodyku Tadeusza Mazowieckiego.

  Po wydarzeniach marca 1968 r. wobec dyskusji środowiska posłów Koła „Znak” Mazowiecki zdecydował się na poparcie Gomułki i lojalność wobec I sekretarza KC PZPR. 22 lipca 1969 r. pierwszy sekretarz uhonorował Mazowieckiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Tadeusz Mazowiecki ze względu na brak poparcia nowej ekipy rządzącej nie uzyskał zgody na kandydowanie do Sejmu w 1972 roku.

  Obdarzony kredytem zaufania

  Powszechnie uważa się, że w sierpniu 1980 r. Mazowiecki przywiózł do Stoczni Gdańskiej apel poparcia ze strony warszawskich intelektualistów dla strajkujących robotników. W rzeczywistości był to apel do MKS o podjęcie dialogu i wolę kompromisu. 22 sierpnia Tadeusz Mazowiecki i Bronisław Geremek przyjechali do stoczni i zgłosili się do prezydium MKS, oferując pomoc jako doradcy. Zaraz potem na wniosek Mazowieckiego z Warszawy samolotem przylecieli kolejni doradcy. Miejsce w samolocie załatwił im wojewoda gdański, a na Okęciu w pokonaniu formalności pomagał pułkownik MSW, życząc na pożegnanie „pożytecznej pracy dla państwa socjalistycznego” (S. Cenckiewicz, „Anna Solidarność”).
  – Pewnego dnia – wspomina Andrzej Gwiazda – Mazowiecki zaczął nam doradzać, abyśmy rezygnowali z rejestracji wolnych związków i zażądali nowych wyborów do rad zakładowych. Na moje zdziwienie, że to chyba jakaś pomyłka, usłyszałem: „No tak, wiedzieliśmy, że się nie zgodzicie, ale musieliśmy wam tak powiedzieć”. Zaraz też złożyli nam drugą propozycję, abyśmy się rejestrowali w CRZZ. Akurat przechodziło pięciu stoczniowców, więc powiedziałem im, żeby wyprowadzili panów doradców za bramę stoczni, a jak będą chcieli przyglądać się strajkowi, to załatwię im przepustki. Na drugi dzień wrócili skruszeni i więcej już takich propozycji nie składali. Do wyjaśnienia pozostaje kwestia, kto im kazał złożyć te propozycje – mówi Andrzej Gwiazda.

  Mazowiecki próbował też forsować koncepcję rejestracji nie jednego związku, ale utworzenia federacji związków, co oczywiście w znaczący sposób osłabiałoby jego pozycję. Zachowawcza i ugodowa postawa doradcy „Solidarności” musiała być bardzo wyrazista, skoro w styczniu 1981 r. Jerzy Urban wystosował list do I sekretarza KC PZPR Stanisława Kani, w którym proponował, aby jako przeciwwagę dla „Solidarności” utworzyć rząd koalicyjny z „katolikami typu Mazowiecki”. Urban oczywiście nie pełnił jeszcze wtedy żadnych funkcji w rządzie, bo jego rzecznikiem został pół roku później, ale to z pewnością ciekawa ocena.

  Po wprowadzeniu stanu wojennego Tadeusz Mazowiecki został internowany, przez następne lata pełnił funkcję doradcy Lecha Wałęsy. W 1989 r. został zaproszony do obrad Okrągłego Stołu, przy którym odgrywał kluczową rolę, a jednocześnie był podobnie jak Bronisław Geremek, Marcin Król czy Stefan Bratkowski zwolennikiem daleko idących ustępstw wobec władzy.

  Ochroniarz układu


  – W 1990 r. jechałem z Mazowieckim pociągiem do Gdańska i zapytałem go o to, jakie powinny być perspektywy naszych dalszych działań – opowiada Piotr Ł. Andrzejewski, wieloletni senator. – W odpowiedzi usłyszałem: „Panie mecenasie, nie możemy zrobić niczego, co nie byłoby w ich interesie”.

  Rzeczywiście interes władz PRL został przez premiera dobrze zabezpieczony. Opozycyjni działacze stanu wojennego z goryczą przyjęli nominację na szefa MSW (i na stanowisko wicepremiera) gen. Czesława Kiszczaka, a na szefa MON gen. Floriana Siwickiego. Pod ich rządami funkcjonariusze dawnego systemu natychmiast przystąpili do czyszczenia archiwów i palenia akt.

  Polityka grubej kreski, jaką wprowadzał w życie Mazowiecki, prowadziła do licznych protestów młodzieży, która postrzegała kontraktową, pomagdalenkowską rzeczywistość jako zdradę. W tym przekonaniu utwierdzało ich zachowanie rządu, który nie wahał się w styczniu 1990 r. wysłać ZOMO, przemianowane na Oddziały Prewencji MO, do rozpędzenia demonstracji przed Salą Kongresową w Warszawie, gdzie odbywał się ostatni zjazd PZPR. Jednak znacznie bardziej haniebnie zachował się premier Mazowiecki, kiedy kazał oddziałom prewencji i brygadzie komandosów rozpędzić młodzież, która zajęła budynek KW PZPR w Gdańsku, aby uniemożliwić rozpoczęte już palenie akt. OMPO rozbiły także demonstrację zawiązaną spontanicznie w pobliżu budynku partii.

  W wyniku czyszczenia archiwów, za przyzwoleniem premiera Tadeusza Mazowieckiego, bezpowrotnie zniszczonych zostało setki tysięcy dokumentów – m.in. prawie wszystkie materiały Departamentu IV MSW, który zajmował się walką z Kościołem. Dawni funkcjonariusze aparatu represji po pozytywnej weryfikacji zasilali szeregi UOP, milicjanci przeszli do policji, a komu to nie odpowiadało, szedł na emeryturę lub do biznesu.
 • ~Salomon
  (2013-11-05 09:23)
  a ja sobie zadaję pytanie ...jacy bohaterowie nam pozostali z ostatnich czasów ?
  chyba tacy co nic nie robili za PRL-u.
  np Jarosław Kaczyński bo on nawet wysłał na rozmowy przy okrągłym stole swojego brata Lecha .

  NA WSZELKI WYPADEK
 • ~OMEN
  (2013-11-05 09:43)
  Taa... To Kerry PO-chodzi z bratniej do PO partii? Oni też uprawiają cmentarno-nocną PO-litykę ?
 • ~emeryt 5
  (2013-11-05 10:08)
  Nie winiłbym Pana Tadeusza Mazowieckiego za tzw. grubą kreskę i tzw. układy ze starą władzą. A co innego można było zrobić w tamtym czasie ? Dobrze, że chociaż w tamtym czasie komuniści częściowo ustąpili. Przecież stała u nas pół milionowa armia wielkiego brata, a każdy przeciwnik ustroju był śledzony przez KGB. Mieliśmy pójść na targanie po szczękach i wojnę z nimi ? Bez ofiar liczonych w setkach tysięcy nie obyłoby się. 80% naszej gospodarki było uzależnionej od gospodarki Związku Radzieckiego. Następni premierzy, na początku lat dziewięćdziesiątych po rozpadzie ZSRR i wyjściu ich wojsk, powinni byli zrobić prawdziwą dekomunizację i zrezygnować z grubej kreski. Dlaczego nie zrobili tego ? Po latach wychodzi na to, że niektórzy decydenci z czasów socjalizmu też nie wierzyli w tamten ustrój i wykorzystując swoje dawne układy z pierwszych sekretarzy partii stali się pierwszymi kapitalistami ?
 • ~SZECHTEROWA GNIDA
  (2013-11-05 10:08)
  ODWIEDZIŁ CMENTARZ TYLKO DLATEGO BY BO MU BYŁO PO DRODZE DO WYRWANIA DZIESIĄTEK MILIARDÓW ZŁOTYCH.

  JEGO SZEF barak MIAŁ W opalonej d... ŚMIERĆ NASZEGO PREZYDENTA.

Może zainteresować Cię też: