Koncern przyzna się do udziału w tak zwanej aferze informatycznej. Według informacji ze śledztwa prowadzonego zarówno przez polskie CBA, jak i przez służby amerykańskie firma miała korumpować polskich urzędników przy przetargach publicznych na systemy informatyczne.

Reklama

Zdaniem Bartłomieja Sienkiewicza będzie to bardzo ważne wydarzenie, gdyż pokaże, iż w Polsce walczy się z korupcją tak jak w Europie Zachodniej, a nie na Wschodzie. Minister podkreślił, że amerykański koncern postanowił przyznać się do praktyk korupcyjnych dzięki naciskom amerykańskiej komisji papierów wartościowych. Nie byłyby one z kolei możliwe bez dowodów, dostarczonych przez polskie organa ścigania, w tym Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Korupcja w Polsce nie jest sprawą tylko urzędników, ale i wielkiego biznesu - dodał minister Sienkiewicz.

Hewlett-Packard wybrał formę ugody by zakończyć proces, ciągnący się od kilku lat. Dowody przedstawione przez Polską stronę były na tyle mocne, że uznano że nie ma już możliwości wybronienia się przed oskarżeniami.

Rozważane jest nawet rozwiązanie polskiego oddziału firmy i w jego miejsce stworzenie filii, która będzie miała tylko kompetencje sprzedażowe bez większych inwestycji.

CZYTAJ WIĘCEJ:
E-afera w Polsce: Koncern HP przyzna się do praktyk korupcyjnych. NEWS DGP >>>