Konwent Seniorów ze względu na sprzeciw Twojego Ruchu i SLD skierował projekt uchwały do sejmowej komisji kultury i środków przekazu. Jej przewodnicząca Iwona Śledzińska-Katarasińska z PO mówi, że nie wie czy uda się na tym posiedzeniu zająć tym dokumentem. Nie rozumie również sensu kierowania go do jej komisji.

Reklama

Premier Donald Tusk jest zdziwiony, że uchwała dotyczącą Jana Pawła II mogła poróżnić polityków.

Najchętniej to bym wyszedł na mównicę sejmową i powiedział: Dajcie sobie spokój - mówił premier. Jego zdaniem "dość paskudną" sprawą jest kłótnia o uchwałę w sprawie kanonizacji. - Tak po prostu nie może być, by o tak oczywistą i tak piękną sprawę kłócić się i licytować - podkreślał.

Donald Tusk uważa, że w takiej kwestii powinna być zgoda ponad podziałami politycznymi. - Można być wierzącym i niewierzącym. To nie ma żadnego znaczenia. Mówimy o wielkim święcie, jakim jest kanonizacja naszego męża opatrznościowego i autentycznego bohatera narodowego. W tej sprawie wszyscy od Palikota po Kaczyńskiego powinni wstać i zaklaskać ze szczęścia. Bo mieliśmy naprawdę wielkie szczęście - stwierdził premier.

Za przyjęciem uchwały przez aklamację autorstwa PSL były PO i PiS.

W projekcie zapisano między innymi, że Sejm wyraża swoją radość i wdzięczność z powodu historycznego wydarzenia, jakim jest kanonizacja.