Posypały się donosy ws. afery taśmowej. ak podaje portal tvp.info.pl po ujawnieniu pierwszych taśm przez tygodnik "Wprost” do śledczych zaczęły napływać doniesienia od osób prywatnych, które uważają, że treść rozmów decydentów zawiera dowody popełnienia przestępstwa.

Reklama

Najwięcej zawiadomień dotyczy rozmowy ministra Bartłomieja Sienkiewicza z szefem NBP, Markiem Belką. Dotyczą m.in. przekroczenia uprawnień przez szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza i prezesa NBP Marka Belki i niedopełnienia obowiązku i braku nadzoru na służbami specjalnymi przez ministra spraw wewnętrznych.

CZYTAJ WIĘCEJ: Sienkiewicz rozmawia z Belką. STENOGRAMY>>>

Jak powiedział Przemysław Nowak, rzecznik stołecznej prokuratury okręgowej jedno z zawiadomienie złożył m.in. Zbigniew Ziobro. Zdaniem lidera Solidarnej Polski doszło do naruszeniu „przez premiera Donalda Tuska niezależności NBP poprzez zawarcie nieformalnego porozumienia z prezesem NBP, który za oczekiwanie odpowiedniej regulacji prawnej, zaoferował wsparcie przez NBP w finansowaniu deficytu budżetowego przez wykup obligacji. Zdaniem Ziobry, szef MSW miał być wysłany przez premiera jako jego przedstawiciel w celu dokonania ustaleń"

Doniesienia dotyczą też wypowiedzi ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, który w rozmowie z Janem Rostowskim wspomniał m.in. o błędach w polskiej polityce zagranicznej w stosunku do USA.

CZYTAJ WIĘCEJ: Deal Seremeta z Tuskiem? A na nagraniu jest deal Seremeta z PiS-em >>>

Jeden z obywateli chce zbadania, czy Sikorski nie przekroczył uprawnień swoją wypowiedzią. Do Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście skierowano też doniesienie o tym, że szef polskiej dyplomacji, mógł przekroczyć swoje uprawnienia i doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, bo za obiad zapłacił służbowa kartą.

Wśród donosów znalazł się też jeden dotyczący rozmowy Romana Giertycha z Piotrem Nisztorem.

CZYTAJ WIĘCEJ: Wprost: Giertych chciał wymuszać wymuszać pieniądze od najbogatszych Polaków>>>

Dotyczy możliwości „kierowania wobec przedstawicieli polskiego biznesu, gróźb bezprawnych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez mec. Giertycha.