Na początku prowadzący obrady wicemarszałek Jerzy Wenderlich z Sojuszu Lewicy Demokratycznej podziękował dotychczasowej marszałek, Ewie Kopacz i wręczył jej bukiet kwiatów. Powitał też przewodniczącego Rady Europejskiej, Donalda Tuska.

Reklama
Jak głosowali posłowie wybierając nowego marszałka Sejmu
pobierz plik

CZYTAJ TAKŻE: Klub PO zatwierdził kandydatury Sikorskiego i Radziszewskiej>>>

Marszałek Sikorski to przepis na problemy a nie gwarancja rozwiązań - powiedział w trakcie klubowych wystąpień poseł PiS Krzysztof Szczerski. - Sikorski nie ma żadnego doświadczenia poselskiego, tyko w tej kadencji opuścił tysiąc głosowań - dodał.

Reklama

Kandydatura Sikorskiego jest sprzeczna z potrzebą dialogu - podkreślił Szczerski. Nie będziemy szukać zwady, wszelkie prowokacje i zaczepki będziemy zbywać,ale będziemy walczyć o prawa opozycji. Kim ma być nowy marszałek? Kapralem? To najlepsza definicja tej kandydatury. Bez naszej zgody - mówił poseł PiS.

Kaczyński nie wytrzymał nominacji Sikorskiego na marszałka, bo nie przyszedł na glosowanie - zauważył Janusz Palikot.

Radosław Sikorski oświadczył, że jego kontrowersyjne wypowiedzi o "dorzynaniu watahy", nie odnosiły się do opozycji. Nowy marszałek Sejmu odpowiedział w ten sposób na wystąpienie posła Prawa i Sprawiedliwości Krzysztofa Szczerskiego, który przypomniał między innymi tę wypowiedź Sikorskiego.

Reklama

Podczas debaty posłowie opozycji apelowali do Sikorskiego, aby przeprosił za swoje słowa. Sikorski tłumaczył z trybuny sejmowej, że nie było jego intencją obrażanie kogokolwiek. Swoje słowa nazwał "wiecowymi i sienkiewiczowskimi". Jeśli ktoś je przeanalizuje bez złej woli - mówił - to nigdy nie miały i nie odnosiły się do opozycji. - Jeśli ktoś odniósł takie mylne wrażenie, to jest mi z tego powodu przykro - mówił.

Mówiąc o ewentualnych zmianach w regulaminie Sejmu, Sikorski powiedział, że należy przygotować propozycje takich zmian dla przyszłego parlamentu. Nawiązując do pytania Dariusza Jońskiego z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, czy jest nadal za zburzeniem warszawskiego Pałacu Kultury, były szef MSZ-tu powiedział, że wszystkie zabytki w Polsce są bezpieczne.

Kandydaturę Radosława Sikorskiego, zgłoszoną przez Platformę Obywatelską, przedstawił poseł PO Rafał Grupiński. Przypomniał, że Sikorski już na początku lat 80-tych rozpoczął działalność opozycyjną. Później walczył z Rosjanami w Afganistanie, po 1989 roku był wiceministrem spraw zagranicznych, później ministrem obrony i szefem MSZ.

Grupiński podkreślił, że Radosław Sikorski ma znaczącą pozycję w międzynarodowej polityce. Jest współtwórcą programu Partnerstwo Wschodnie, przyczynił się też do przyjęcia przez rosyjską Dumę Państwową uchwały potępiającej mord katyński. Rekomendując kandydaturę Sikorskiego, Rafał Grupiński wyraził przekonanie, że będzie on kierował pracami Sejmu w sposób koncyliacyjny.