Zgodnie z ustawą, teraz ma się odbyć ponowny wybór pięciu członków Trybunału Konstytucyjnego. Sejm poprzedniej kadencji wybrał część składu tego organu przed upływem kadencji obecnych sędziów.

Reklama

Marek Suski przypomniał, że PiS złożył wniosek do Trybunału, by ten zbadał konstytucyjność ustawy uchwalonej głosami PO, PSL i SLD. Następnie - jak zauważył polityk - sama Platforma zgłosiła wniosek o zbadanie zgodności tego dokumentu z ustawą zasadniczą.

Zdaniem Marka Suskiego z PiS, PO chciała wybrać - jak się wyraził - "swoich" członków Trybunału Konstytucyjnego jeszcze przed wyborami parlamentarnymi.

Poseł PiS zadeklarował, że partia rządząca powoła do Trybunału "ludzi z autorytetem". - W tej chwili w Trybunale są ludzie powołani przez PO, 8 lat rządzili, powoływali tych ludzi, których chcieli. My chcemy, żeby tam była równowaga - powiedział Marek Suski.

Jeszcze dziś głosowanie nad nowelizacją ustawy o TK odbędzie się w Senacie. Komisje rekomendują przyjęcie ustawy bez poprawek. Senatorowie Platformy Obywatelskiej, będący mniejszością w komisji, zgłosili wniosek o odrzucenie ustawy w całości.