Reklama

Małgorzata Kidawa-Błońska poinformowała, że w tej sprawie klub parlamentarny PO wysłał do marszałków Sejmu i Senatu specjalne pismo. Wicemarszałek Sejmu przypomniała, że Lech Wałęsa został zaprzysiężony 25 lat temu, 22 grudnia, a więc w dniu zwołania Uroczystego Zgromadzenia Posłów i Senatorów.

Podkreśliła, że Lech Wałęsa wybrany został w pierwszych od wielu lat demokratycznych i bezpośrednich wyborach. Wydaje mi się, że kiedy myślimy o naszej historii, o tym, żeby budować wspólnotę, trzeba przypominać o wszystkich ważnych datach, nie można pomijać tak ważnego wydarzenia. A te pierwsze wolne wybory, na pewno, dla historii Polski i dla polskiej demokracji miały ogromne znaczenie - powiedział Małgorzata Kidawa-Błońska.

Szef klubu parlamentarnego PO Sławomir Neumann powiedział, że propozycje PO, to swoiste sprawdzam dla intencji PiS-u, które wiele mówi o budowaniu mostów, łączeniu i słuchaniu Polaków. Wyjaśnił, że politycy PO nie chcą, by można było odnieść wrażenie, że dzieli się Polaków na lepszych i gorszych. Chcemy, żeby można było wspólnie, razem uczcić ten moment zaprzysiężenia obu prezydentów. Platforma daje szansę Prawu i Sprawiedliwości, żeby te obchody były godne i żeby ta uroczystość miała charakter wspólny, wspólnotowy - mówił Sławomir Neumann.

Posłowie PO poinformowali również, że wczoraj na posiedzeniu senackiej komisji ustawodawczej, która zajmowała się uchwałą Senatu w sprawie 10. rocznicy złożenia przysięgi przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, złożyli poprawki dotyczące wpisania w tę uchwałę prezydenta Lecha Wałęsy. Poprawki zostały odrzucone.

PSL proponuje z kolei, by Zgromadzenie Narodowe uczciło nie tylko Lecha Kaczyńskiego i Lecha Wałęsę, ale także ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.