Posłowie Platformy zabiegali w MSZ o spotkanie z Komisją Wenecką - mówił w radiowej Trójce Sławomir Neumann. Według jego relacji, minister Waszczykowski odpowiedział, że komisja jest zbyt zajęta, by się spotkać i odesłał do marszałka Sejmu, Marka Kuchcińskiego. Platforma napisała do niego wniosek o spotkanie podczas pobytu Komisji Weneckiej w Sejmie, jednak do tej pory marszałek nie przysłał odpowiedzi - mówi Neumann. Jeżeli Prawo i Sprawiedliwość twierdzi, że z demokracją wszystko jest OK, to nie rozumiem takiego działania, żeby opozycję odcinać od możliwości spotkania z Komisją Wenecką - dodał.

Reklama

Szef klubu PO uważa, że do pełnego wyjaśnienia tego, jak uchwalano ustawę o Trybunale, potrzebne jest stanowisko opozycji. Jak mówił, problem polega na tym, że Komisja Wenecka spotka się głównie z obecnymi przedstawicielami PiS-u: marszałkami Sejmu, Senatu, premierem, ministrami. Obawiamy się w Platformie, że będziemy mieli do czynienia z przekazem wyjątkowo jednostronnym - mówił Neumann.

Na jutro Komisja Wenecka zaplanowała rozmowy w Ministerstwie Sprawiedliwości, Trybunale Konstytucyjnym oraz z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. W czwartek i w piątek, już w Wenecji, delegacja będzie rozmawiać o tym, co usłyszała w Polsce. W marcu wyda w tej sprawie opinię.