Do tej pory mający większość Klub Radnych Rafała Dutkiewicza z Platformą Obywatelską miał w Radzie Miejskiej Wrocławia 21 radnych. W opozycji jest 14 radnych PiS, jeden radny SLD oraz jeden radny z Bezpartyjnych Samorządowców.

Reklama

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru podkreślił na poniedziałkowej konferencji prasowej we Wrocławiu, że grupa sześciu radnych PO przeszła do Nowoczesnej i utworzyła Klub Nowoczesnej. - Tym samym zawieramy koalicję z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem. Cieszę się z tej koalicji, bo Wrocław potrzebuje stabilności by stać się miastem jeszcze bardziej nowoczesnym. By miasto to było symbolem dla Polski, że można współpracować ponad podziałami. To nie jest koalicja przeciwko komuś, tylko dla sprawy, dla stabilności, rozwoju i przyszłości - mówił Petru.

Dutkiewicz podkreślił na konferencji, że do koalicji zaprasza również radnych PO, z którymi do tej pory tworzył klub. - Zbudujemy nowoczesny, dobry projekt dla Wrocławia, to jest nowe otwarcie w mieście - oświadczył. Prezydent chciałby w Radzie Miejskiej nadal funkcjonował klub o nazwie Klub Radnych Rafała Dutkiewicza, z Platformą Obywatelską. - Będziemy rozmawiać na ten temat z Platformą - zapowiedział.

Odejście radnych PO do Nowoczesnej i utworzenie nowego klubu w Radzie Miejskiej Wrocławia to dalsze konsekwencje rozłamu w Platformie na Dolnym Śląsku.

Pod koniec marca część działaczy PO, radni związani z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem oraz Bezpartyjni Samorządowcy utworzyli w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego nowy klub, który tworzy koalicję z PSL. W konsekwencji PO utraciła władzę w województwie i wraz z PiS jest w opozycji.

Reklama

Zmiany koalicyjne w sejmiku i odejście od dotychczasowej koalicji PO, radnych związanych z Dutkiewiczem oraz PSL, związana była m.in. z decyzją zarządu PO o rozwiązaniu struktur tej partii na Dolnym Śląsku. Komisarzem tej partii w regionie został wówczas europoseł Bogdan Zdrojewski. Po objęciu tej funkcji zapowiadał on, że chce utrzymać koalicję z udziałem PO zarówno w sejmiku dolnośląskim, jak i w Radzie Miasta Wrocławia.

Reklama

Konflikt w dolnośląskiej PO sięga 2013 r., kiedy to w wyborach na szefa regionu startujący z poparciem ówczesnego lidera PO Donalda Tuska Jacek Protasiewicz pokonał obecnego szefa partii Grzegorza Schetynę.

Przed wyborami samorządowymi w 2014 r. dolnośląska PO podjęła decyzję o wsparciu kandydatury Dutkiewicza, czemu wówczas sprzeciwiał się Schetyna. W styczniu 2016 roku Schetyna został szefem PO.

Działacze PO związani ze Schetyną, który obecnie jest szefem partii, zarzucają Dutkiewiczowi, że to z jego inicjatywy rozpadła się dotychczasowa koalicja w sejmiku wojewódzkim i partia musiała przejść do opozycji.