W porównaniu do poprzedniego sondażu z października, ocena prezydenta "minimalnie" się pogorszyła (spadek o 3 pkt proc.), a o 2 pkt proc. wzrosła grupa negatywnie go oceniająca. Opinii na temat obecnej prezydentury nie przedstawiło 11 proc. badanych.
CBOS podał, że notowania głowy państwa z ostatnich sześciu miesięcy można uznać za stosunkowo stabilne.
CBOS sprawdził też, jak Polacy oceniają pracę parlamentu. Z sondażu wynika, że w listopadzie funkcjonowanie Sejmu pozytywnie oceniło 28 proc. Polaków, o 1 pkt proc. więcej niż przed miesiącem. 27 proc. pozytywnie ocenia prace Senatu (bez zmian). Niezadowoleni z działalności Sejmu to 58 proc. badanych (od października spadek o 2 pkt proc.), a Senatu - 49 proc. (wzrost o 1 pkt proc.).
Jak podkreśla ośrodek, w ostatnich czterech miesiącach notowania obu izb parlamentu, jeśli pominąć niewielkie wahania, "pozostają względnie stabilne".
CBOS zapytał respondentów także o ocenę działalności Trybunału Konstytucyjnego. Wskazuje, że obecnie jego oceny są najgorsze z dotychczas zarejestrowanych, czyli od 2002 roku. Pozytywnie o działalności TK wypowiada się 29 proc. badanych, od października spadek o 3 punkty procentowe, natomiast negatywnie – 43 proc, wzrost o 3 punkty. "W listopadzie obserwujemy kontynuację październikowego pogorszenia opinii o Trybunale Konstytucyjnym, co sprawiło, że obecnie są one rekordowo złe" - ocenił CBOS.
Według CBOS, nastawienie do Trybunału Konstytucyjnego zależy w największym stopniu od poglądów politycznych i preferencji partyjnych. Pozytywnie o jego funkcjonowaniu częściej niż inni wypowiadają się badani identyfikujący się z lewicą lub centrum oraz ci, którzy określają się jako zwolennicy Nowoczesnej lub PO. Krytyce sprzyja natomiast orientacja prawicowa, a także poparcie dla PiS lub Kukiz’15.
Badanie CBOS przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) między 4 a 13 listopada 2016 roku na liczącej 1019 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.