25 sierpnia w Sali BHP Stoczni Gdańskiej odbędzie się pierwsza debata na temat zmian w konstytucji. W konferencji organizowanej przez NSZZ "Solidarność" weźmie udział prezydent Andrzej Duda i marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Reklama

Z inicjatywą przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji wyszedł prezydent Duda. Według niego Polacy powinni móc wypowiedzieć się na temat obowiązującej od 20 lat konstytucji i określonego w niej modelu ustrojowego. Prezydent chce, by referendum odbyło się 11 listopada 2018 r.

Piotr Duda w wywiadzie dla wPolityce.pl zapowiedział, że związek będzie chciał dyskutować m.in. o aspektach społecznych w ustawie zasadniczej. Pytany, co dla związków jest szczególnie ważne w tym aspekcie, wskazał na to, aby w konstytucji była równowaga między czynnikiem społecznym a gospodarczym i ekonomicznym.

- Bo co z tego, że mamy w preambule (konstytucji) wpisane słowa, iż gospodarka w naszym kraju oparta jest na modelu społeczno-rynkowym, skoro prawie wszystkie wyroki Trybunału Konstytucyjnego oparte są przede wszystkim na swobodzie działalności gospodarczej. My uważamy, że swoboda działalności gospodarczej kończy się w momencie, w którym odbiera się wolność pracowniczą, czy każdą inną. obywatelowi naszego kraju - podkreślił szef NSZZ "Solidarność".

Jak dodał związkowcy chcą, aby w pytaniach w referendum konsultacyjnym znalazły się kwestie "dotyczące chociażby umocowania obecnego wieku emerytalnego w ustawie zasadniczej". - Wszystko po to, by kolejna władza, która przyjdzie, nie mogła zmienić tej ustawy zwykłą większością, tylko przykładowo większością kwalifikowaną - wyjaśnił.

Reklama

Według Piotra Dudy debata będzie też okazją do przypomnienia obywatelskiego projektu konstytucji, który został przygotowany w 1994 r. - Będziemy także mówili o obszarach dotyczących aspektów szeroko rozumianej ochrony zdrowia w odniesieniu do zagadnień konstytucyjnych (...). Chcemy podyskutować także o wzmocnieniu referendów krajowych i lokalnych poprzez demokrację bezpośrednią - dodał szef Solidarności.

Reklama

- My chcemy, żeby dyskusja, którą rozpoczął i zainicjował pan prezydent Andrzej Duda była bardzo szeroka. Żeby to obywatele dali kierunki, jak ma wyglądać ustawa zasadnicza w naszym kraju, a dopiero później prawnicy, konstytucjonaliści przygotowali ją w sposób profesjonalny - podkreślił P. Duda.

Jak zaznaczył Solidarność uważa, że obecna konstytucja została przygotowana przez partie polityczne, które wtedy zasiadały w parlamencie i "nie była dla obywateli, tylko dla elit".

Konferencja organizowana przez Komisję Krajową NSZZ "Solidarność" pod hasłem "Konstytucja dla obywateli nie dla elit" ma zainaugurować debatę na temat zmian konstytucji. W konferencji 25 sierpnia w Sali BHP Stoczni Gdańskiej weźmie udział Piotr Duda, były przewodniczący "S" Marian Krzaklewski, eksperci: z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach prof. Jan Wojtyła i prof. Uniwersytetu Gdańskiego Jakub Stelina.

Jak zapowiada Solidarność, obecni będą także przedstawiciele kilkudziesięciu organizacji społecznych biorących wcześniej udział w tzw. Platformie Oburzonych, część liderów opozycji parlamentarnej, przedstawiciele rządu i Kancelarii Prezydenta oraz liczna reprezentacja Związku, w tym członkowie Komisji Krajowej.

"25.08 wezmę udział w debacie z @AndrzejDuda organiz. przez @DudaSolidarnosc w Sali BHP w #Gdańsk" - potwierdził w niedzielę na Twitterze marszałek Senatu.

Obywatelski projekt konstytucji został przygotowany w 1994 r. przez Społeczną Komisję Konstytucyjną na zlecenie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, przy współpracy Sekretariatu Ugrupowań Centroprawicowych i Niepodległościowych.

Obecna konstytucja została uchwalona 2 kwietnia 1997 r.; 25 maja odbyło się referendum konstytucyjne, w którym za nową ustawą zasadniczą było 52,71 proc. głosujących; 45,89 proc. było przeciw, frekwencja wyniosła 42,86 proc. 16 lipca konstytucję podpisał prezydent Aleksander Kwaśniewski. Konstytucja weszła w życie 17 października 1997 r.