Pieniądze trafią do beneficjentów z województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i pomorskiego, którzy będą chcieli realizować projekty związane z promocją kultury lokalnej i zachowaniem dziedzictwa historycznego, ochroną środowiska, łagodzenia zmian klimatycznych, poprawą dostępności regionów, rozwojem trwałego i odpornego na klimat transportu oraz sieci i systemów komunikacyjnych oraz takich, które mają na celu wspieranie zarządzanie granicami oraz bezpieczeństwem na granicach, zarządzaniem mobilnością i migracjami.
Jak poinformowało Ministerstwo Rozwoju, Federacja Rosyjska do programu przystąpiła 26 grudnia br. Jego budżet wynosi 62,47 mln euro, w tym 41,65 mln euro z funduszy Unii Europejskiej i 20,82 mln euro ze środków budżetu Federacji Rosyjskiej.
Resort podkreślił, że do uruchomienia tego programu niezbędne były trzy elementy: pozytywna decyzja Komisji Europejskiej – uzyskana 8 grudnia 2016 r., podpisanie przez trzy strony (KE, Polskę i Federację Rosyjską) tzw. umowy finansowej, będącej doprecyzowaniem programu – co Komisja uczyniła 20 grudnia br., a strona rosyjska (po dłuższych, niż pierwotnie deklarowano pracach rządowych) – 26 grudnia br. oraz przygotowanie instytucjonalne i merytoryczne.
- Pod tym względem zespół Ministerstwa Rozwoju i Wspólny Sekretariat Techniczny w Olsztynie są w pełnej gotowości. W związku z podjęciem uchwały przez rząd już poprosimy polsko-rosyjski komitet monitorujący o zatwierdzenie 5 potencjalnych projektów pozakonkursowych, a na początku przyszłego roku wspólnie podejmiemy decyzję ws. szybkiego uruchomienia naboru – powiedział wiceminister i dodał, że decyzję Rady Ministrów w sprawie przyjęcia programu poprzedziły liczne konsultacje i uzgodnienia z innymi ministerstwami. – Cieszę się, że finalnie doszliśmy do satysfakcjonującego porozumienia, z którego po stronie polskiej skorzystają województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie i pomorskie – podkreślił cytowany w komunikacie wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.
Dofinansowanie projektów ze środków programu wynosi maksymalnie 90 proc. całkowitego budżetu projektu, co oznacza konieczność współfinansowania co najmniej 10 proc. wydatków projektu ze środków własnych beneficjentów.
Ministerstwo wyjaśniło, że projekty konkursowe mogą dostać dofinansowanie w wysokości do 2,5 mln euro. W każdym projekcie musi uczestniczyć co najmniej jeden partner z Polski i jeden z Obwodu Kaliningradzkiego. O dofinansowanie ubiegać się mogą wnioskodawcy, którzy są osobami prawnymi posiadającymi siedzibę na obszarze objętym Programem lub organizacjami międzynarodowymi posiadającymi siedzibę operacyjną na obszarze Programu.
Instytucją Zarządzającą Programem jest Ministerstwo Rozwoju, wspierane przez Wspólny Sekretariat Techniczny (WST) w Olsztynie, który funkcjonuje w ramach Centrum Projektów Europejskich.
Wkład finansowy Federacji Rosyjskiej zostanie przekazany do Instytucji Zarządzającej (Ministerstwo Rozwoju RP), natomiast będzie wydatkowany wyłącznie na terytorium Federacji Rosyjskiej na działania realizowane przez beneficjentów rosyjskich oraz na realizację zadań z zakresu pomocy technicznej" czytamy w komunikacie MR.