"Złożyłam w Komisji Etyki Poselskiej wnioski o ukaranie posłów M. Rosy i A. Szłapki za publ. znieważanie radnego sejmiku śląs. Wojciecha Kałuży najcięższą na Śląsku obelgą "ciul" oraz (za to, że) pełną nienawiści mową podżegali do agresji przeciw temu radnemu i jego rodzinie" - napisała Pawłowicz na Twitterze.

Reklama

Wojciech Kałuża dostał się do sejmiku woj. śląskiego z listy Koalicji Obywatelskiej, a następnie przystąpił do programowego porozumienia prawicy. Porozumienie programowe PiS z Kałużą umożliwiło PiS-owi stworzenie zarządu województwa – Kałuża został jego wicemarszałkiem. 24 listopada pod hasłem „Kałuża, oddaj mandat” manifestowało w Żorach (Śląskie) ponad 300 osób, które czują się oszukane przejściem Kałuży, radnego Sejmiku Woj. Śląskiego, z Koalicji Obywatelskiej do PiS.

Na wiecu w Żorach, skąd pochodzi Kałuża i gdzie działał dotąd w samorządzie, była obecna m.in. szefowa śląskich struktur Nowoczesnej posłanka Monika Rosa. Kałuża okradł wyborców z wiary, z nadziei, że polityka może być inna, że zmienimy ten kraj (…). Tyle wiemy o nas, ile nas sprawdzono. Kałuża nie zdał tego sprawdzianu; jest mi wstyd, jest mi przykro - mówiła Rosa, nazywając nowego wicemarszałka województwa ciulem.

25 listopada Sekretarz generalny Nowoczesnej Adam Szłapka pytany w Polsat News o tę manifestację podkreślił, że uważa radnego Kałużę za zdrajcę, który oszukał ludzi. Ja jestem Wielkopolaninem i mam bardzo wielki szacunek do Ślązaków, to są ludzie solidni, honorowi i dotrzymują słowa. I będę to za nimi powtarzał: Kałuża, ty nie jesteś Ślązok, ty jesteś po prostu ciul, ty oszukałeś ludzi, ty jesteś zdrajca - powiedział Szłapka.