W poniedziałek wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha poinformował, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, umożliwiającą sędziom SN i NSA, którzy przeszli w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia, powrót do pełnienia urzędu.

Reklama

Patryk Jaki pytany o tę sprawę w Polsat News podkreślił, że po podpisaniu noweli przez prezydenta, I prezesem Sądu Najwyższego "zostaje z powrotem Małgorzata Gersdorf".

- W polityce trzeba często szukać kompromisów. Najważniejsze elementy tej reformy zostają - duża część nowych sędziów w Sądzie Najwyższym zostaje, Izba Dyscyplinarna, która jest bardzo istotna z punku widzenia ustrojowego - również jest elementem, który zostanie już na zawsze - powiedział Jaki.

Zadeklarował, że rząd jest nadal zdeterminowany, aby wprowadzać zmiany w wymiarze sprawiedliwości. - Dużo zmian udało się wprowadzić. Jesteśmy zdeterminowani, aby konsekwentnie wprowadzać zmiany. Z drugiej strony jesteśmy politykami i widzimy, że jeżeli jest nacisk polityczny, to staramy się na tyle, na ile to możliwe racjonalnie podejmować decyzje - przekonywał wiceszef MS.

Posłowie uchwalili nowelizację ustawy o SN 21 listopada, dwa dni później ustawę przyjął Senat. Nowela trafiła do prezydenta, który zgodnie z przepisami miał 21 dni na jej podpisanie. Termin ten upływał 17 grudnia w poniedziałek.

Nowelizacja dotyczy przepisów ustawy o SN z grudnia 2017 r., która weszła w życie 3 kwietnia 2018 r. Zgodnie z nowelą, sędzia SN albo sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, który przeszedł w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia na podstawie obecnych przepisów, z dniem wejścia w życie tej nowelizacji powraca do pełnienia urzędu na stanowisku zajmowanym 3 kwietnia 2018 r. "Służbę na stanowisku sędziego SN albo sędziego NSA uważa się za nieprzerwaną" - głosi nowelizacja.

Reklama

Sędziowie ci, mogą jednak pozostać w stanie spoczynku jeśli w terminie 7 dni od dnia wejścia w życie nowelizacji złożą oświadczenie, że mają taką wolę. Oświadczenie ma być składane prezydentowi za pośrednictwem Krajowej Rady Sądownictwa.

Nowela zakłada też, że jeśli na jej podstawie do pełnienia urzędu w Sądzie Najwyższym powrócił sędzia, który zajmował stanowisko I prezesa SN lub prezesa SN, kadencję uważa się za nieprzerwaną. Regulacje dotyczą I prezes SN Małgorzaty Gersdorf oraz dwóch prezesów Izb SN - Stanisława Zabłockiego i Józefa Iwulskiego.