Odchodzi człowiek, który przez swoje życie był nie tylko świadkiem historii Rzeczpospolitej Polskiej - jak napisałem wspominając go w księdze kondolencyjnej - nie tylko świadkiem, był kreatorem historii Rzeczpospolitej Polskiej, był z całą pewnością, patrząc na te 100 lat odrodzonej Polski po 1918 r. jedną z najważniejszych postaci w jej historii - powiedział prezydent.

Reklama

Określił Jana Olszewskiego jako "prawdziwie niekomunistycznego premiera, prawdziwie niekomunistycznego rządu". Prezydent mówił, że "wolna, suwerenna i niepodległa Polska" była marzeniem Jana Olszewskiego i jego dążeniem.

Dzisiaj mówię w najaktualniejszym tego słowa znaczeniu, bo z pewnością obok prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego, to właśnie premier Jan Olszewski jest jedną z tych postaci, których Polskę my naszą działalnością dzisiaj urzeczywistniamy i staramy się ją uczynić taką, jaką oni ją widzieli - Polskę wielką, dumną, ale przede wszystkim Polskę solidarności, tej międzyludzkiej - dodał.

Jan Olszewski walczył o Polskę, w której ma zwyciężać uczciwość, a nie cynizm i draństwo, to było motto jego życia i taki testament nam zostawi - mówił Andrzej Duda.

Uroczystości pogrzebowe

W uroczystości wzięła udział m.in. rodzina zmarłego byłego premiera, prezydent Andrzej Duda oraz pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu: Beata Mazurek, Ryszard Terlecki, Małgorzata Kidawa-Błońska, Bogdan Borusewicz, a także premier Mateusz Morawiecki z ministrami, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz b. szef MON Antoni Macierewicz.

Na początku uroczystości odśpiewano hymn polski. Trumna z ciałem byłego premiera przykryta jest biało-czerwoną flagą, obok umieszczono jego zdjęcie przepasane kirem. Przed Bazyliką zebrały się tłumy ludzi, które chcą ostatni raz pożegnać Jana Olszewskiego.

PAP / Paweł Supernak

Kondukt pogrzebowy przeszedł ulicami miasta pod pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie premiera Olszewskiego pożegnali żołnierze Armii Krajowej, byli powstańcy warszawscy oraz działacze antykomunistycznej opozycji.

Następnie na lawecie wojskowej w asyście policyjnej i szwadronu kawalerii, kondukt przemieścił się na cmentarz wojskowy na Powązkach.

Uroczystości pogrzebowe premiera Olszewskiego rozpoczęły się w piątek. Rano do KPRM została przywieziona trumna z ciałem Jana Olszewskiego, a później wystawiona w hallu. W intencji premiera odbyła się też msza żałobna w kościele św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży, po której trumna z ciałem premiera została przewieziona w kondukcie z KPRM do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście. W sobotę trumna z ciałem byłego premiera została o godz. 10.40 wyprowadzona z Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, a nastąpnie przeniesiona do Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela.

Prezydent Andrzej Duda zarządził po śmierci Jana Olszewskiego żałobę narodową od północy z czwartku na piątek, do soboty do godz. 19.

Jan Olszewski zmarł w ub. czwartek w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego.

Komisja Europejska oddała hołd Olszewskiemu. "Był wielkim człowiekiem i wybitnym mężem stanu"

Reklama

Komisja Europejska oddała w piątek hołd zmarłemu byłemu premierowi Polski Janowi Olszewskiemu. - Był wielkim człowiekiem i wybitnym mężem stanu – powiedział rzecznik KE.

- W solidarności z rządem i ludźmi w Polsce, szef KE Jean Claude-Juncker postanowił uszanować żałobę narodową w Polsce po śmierci Jana Olszewskiego, który był premierem od 1991 do 1992 roku. Zaangażowany w ruch Solidarności, broniąc innych w politycznych procesach, Jan Olszewski był wielkim człowiekiem i wybitnym mężem stanu – powiedział na konferencji rzecznik KE Alexander Winterstein.

W związku z żałobą flagi wokół KE zostały opuszczone do połowy masztów.