Jak podkreślił, offset dotyczy zawartej przed rokiem umowy między Polską a USA. - W efekcie tej umowy, Wojsko Polskie zostanie wyposażone w system Patriot, w nowoczesną broń, która zapewni bezpieczeństwo Polsce i Polakom - przypomniał minister.

Reklama

Szef MON zaznaczył, że polski przemysł zbrojeniowy, na czele z PGZ, będzie beneficjentem zawartych umów. - To jest olbrzymia szansa na rozwój dla polskiego przemysłu zarybieniowego - oświadczył.

Wiceszef Lockheed Martin Jay Pitman podkreślił, że realizacja umów pomoże zwiększyć bezpieczeństwo Polski.

Umowy obejmują 15 zobowiązań offsetowych, które dotyczą przede wszystkim pozyskania zdolności do produkcji wybranych elementów pocisków PAC-3 MSE, produkcji i serwisowania elementów ich wyrzutni oraz podniesienia poziomu obsługi floty powietrznej SZ RP. Polska Grupa Zbrojeniowa utworzy również laboratorium do badań symulacyjnych pocisków rakietowych.

Reklama

W połowie marca Huta Stalowa Wola i Raytheon Integrated Defense Systems podpisały porozumienie pozwalające rozpocząć przygotowania do produkcji i integracji 16 wyrzutni systemu obrony powietrznej Patriot.

Program obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Wisła został podzielony na dwie fazy. Umowę w ramach pierwszej podpisano między rządami USA i Polski w marcu ub. r. Polska kupiła 16 wyrzutni produkowanego przez firmę Raytheon systemu Patriot, 208 pocisków PAC-3 MSE wytwarzanych przez koncern Lockheed Martin, cztery sektorowe radary, cztery stanowiska kierowania walką, sześć stanowisk kierowania i dowodzenia, 12 radiolinii. Dostawy mają nastąpić do roku 2022.

Reklama

W drugiej fazie Polska ma kupić tańsze pociski jako uzupełnienie podstawowej amunicji, a także nowy radar o polu obserwacji 360 stopni, wyprodukowany w technologii azotku galu. Polskie baterie Patriot mają być zintegrowane z opracowywanym dla amerykańskich wojsk lądowych systemem zarządzania polem walki IBCS. W czwartek MON zapewniło, że dostawy wyrzutni zintegrowanych z systemem IBCS nastąpią w terminie.

Wartość umowy wyniosła 4,75 mld dolarów, 700 mln zł ma trafić do polskich zakładów zaangażowanych w program. PGZ to główny polski partner i wyłączny offsetobiorca w programie obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła.