W podpisaniu zapytania ofertowego do amerykańskiej Agencji ds. Współpracy Obronnej oraz umów zwartych przez Inspektorat Uzbrojenia z PGZ wziął udział minister obrony Mariusz Błaszczak, który przyjechał we wtorek na rozpoczynający się w Kielcach Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego.

Reklama

Polska chce kupić 60 wyrzutni i 180 przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin z pakietem szkoleniowym i logistycznym. Szef MON podkreślił, że broń, przeznaczona dla WOT, nie ma zastąpić pocisków Spike.

Zapytanie ofertowe dotyczy też pięciu samolotów transportowych C-130 Hercules z nadwyżek amerykańskiego sprzętu wojskowego. Błaszczak powiedział, że chodzi o maszyny młodsze niż używane obecnie przez polskie Siły Powietrzne, zaznaczył, że zgodę wydał Kongres USA.

Sprzęt kupowany od spółek PGZ na potrzeby Wojsk Lądowych i WOT, to 16 mobilnych radarów Bystra, dwa wozy dowodzenia na platformie KTO Rosomak dla nowo formowanej 18. Dywizji Zmechanizowanej oraz gogle noktowizyjne, noktowizory strzeleckie, lornetki noktowizyjne i celowniki termalne.

Szef MON wziął też udział w prezentacji prototypu nowego pływającego bojowego wozu piechoty Borsuk, który ma zastąpić wozy BWP-1.