Trzaskowski został w środę w Radiu Zet zapytany, jak będą wyglądać gdańskie obchody 4 czerwca, przygotowywane przez samorządy. Odpowiedział, że główne obchody organizuje miasto Gdańsk, a w tej chwili trwają poszukiwania nowego miejsca, gdzie mógłby być zorganizowany nowy "okrągły stół", wobec niemożliwości wykorzystania Placu Solidarności.

Reklama

Trzaskowski zapytany, czy na tych obchodach będzie były polski premier i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział: "Są wystosowane zaproszenia nie tylko do Donalda Tuska. Będziemy zapraszać również stronę rządową. Do komitetu honorowego zaprosimy wszystkich, którzy uczestniczyli w rozmowach przy okrągłym stole, niezależnie od barw politycznych" - zapowiedział.

- Przypominam, że przy okrągłym stole był i Jarosław Kaczyński, i prof. Krystyna Pawłowicz, i minister Jarosław Selin - dodał. Potwierdził też, że wszyscy wymienieni politycy PiS dostaną zaproszenia do komitetu honorowego.

- Nie zamierzamy robić różnic partyjnych. Pytanie czy strona rządowa i PiS zaakceptuje tego typu zaproszenie (...). Nie szukamy zwady akurat tego dnia. Wręcz przeciwnie, chcemy się wspólnie zastanowić nad wagą tego wydarzenia i jak ono wpłynęło na los Polski - podsumował.

W lutym poinformowano, że obchody 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r. organizować będzie w Gdańsku m.in. na Placu Solidarności grupa prezydentów największych polskich miast.

Reklama

W ramach "Święta Wolności i Solidarności", poświęconego 30-leciu wyborów z 1989 r., wokół pomnika Poległych Stoczniowców na Placu Solidarności w Gdańsku miał stanąć nowy okrągły stół, przy którym mieli debatować samorządowcy z całej Polski. Efektem debaty miałaby być wspólna "Deklarację Wolności i Solidarności".

Pod koniec marca "Solidarność" Stoczni Gdańskiej uzyskała jednak zgodę wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha na organizację cyklicznych zgromadzeń na placu przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku w dniach 10 kwietnia, 3 maja, 4 czerwca, 14 sierpnia i 11 listopada, w godzinach od 6 do 22. Decyzja została wydana na okres trzech lat. Wniosek o zgodę na cykliczne zgromadzenia złożył do wojewody wiceszef stoczniowej "S" i radny PiS sejmiku pomorskiego Karol Guzikiewicz.