W ostatnich dniach media donosiły, że 1 września obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej mają odbyć się także w Warszawie, z udziałem gości z zagranicy. W poniedziałek wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha mówił w Polsat News, że jest bardzo prawdopodobne, iż prezydent USA Donald Trump będzie w Polsce na obchodach 1 września, a prezydenci innych państw "zapisują w swoich kalendarzach i potwierdzają" swój udział w uroczystościach.
Wiceszef prezydenckiej kancelarii wyjaśnił, że uroczystości związane z obchodami 80-lecia wybuchu II wojny światowej będą zarówno w Warszawie, jak i na Westerplatte, ale także w Wieluniu, gdzie będzie obecny prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.
Prezydent Gdańska została w środę zapytana o komentarz do "przeniesienia obchodów z Westerplatte, z Gdańska do Warszawy". Dulkiewicz odpowiedziała, że "nie odbiera tego po pierwsze jako przeniesienie".
Pan prezydent Andrzej Duda organizuje obchody w Warszawie, ma do tego pełne prawo, mimo apeli pana prezydenta Adamowicza i gdańskiej rady miasta, które już były wystosowane w kwietniu ubiegłego roku, 2018, o zorganizowanie wspólnie 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej - powiedziała prezydent Gdańska.
My organizujemy także obchody 1 września na Westerplatte o 4.45, obchody otwarte dla każdego. Będą na pewno także delegacje z różnych krajów. I robimy swoje, bo Westerplatte, to jest takie miejsce, w którym rozpoczęła się II wojna światowa - powiedziała Dulkiewicz.
Dopytywana, że jednak będą "podwójne obchody, i w Gdańsku, i w Warszawie", odpowiedziała: "Można to tak odbierać". - Myślę, że nikt nie odbierze panu prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej prerogatyw, ma pełne prawo to zrobić i to robi. Tak samo jak w Gdańsku prezydent miasta wraz z harcerzami Związku Harcerstwa Polskiego od dwudziestu jeden lat organizuje poranną uroczystość, poranny apel poległych, westchnienie za tych co zginęli, ale także refleksję na przyszłość: nigdy więcej wojny - powiedziała prezydent Gdańska.
Na uwagę, że to nie jest to o co się starała, walczyła i negocjowała, Dulkiewicz odpowiedziała: "My rozmawialiśmy na temat specustawy z przedstawicielami rządu, Sejmu, Senatu". - Zobaczymy, proces legislacyjny trwa. A z tego co wiem, obiecał mi to także w rozmowie pan premier Morawiecki, że pan premier Morawiecki będzie w Gdańsku na uroczystości porannej - powiedziała prezydent Gdańska.
Specustawa, - określa m.in. inwestycje w zakresie budowy placówki, w tym roboty budowlane, dostawy lub usługi z tym związane, a także jej lokalizację na terenie obejmującym obszar położony na półwyspie Westerplatte w Gdańsku. Wymienia też konkretne działki lokalizacji placówki leżące w granicach administracyjnych miasta Gdańska w obrębie geodezyjnym nr 062 (to teren, gdzie co roku odbywają się uroczystości upamiętniające wybuch II wojny światowej).
Według posłów PiS, którzy złożyli w Sejmie projekt tych przepisów, ustawa ma usprawnić budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku. Projektodawcy chcą m.in., by Westerplatte - lepiej niż dotychczas - ukazywało heroizm polskich żołnierzy, którzy w 1939 r. stawili opór w tym miejscu po agresji III Rzeszy Niemieckiej na Polskę. Ich zdaniem teren ten nie jest należycie wykorzystany dla polskiej pamięci.
Władze Gdańska a także część środowiska muzealników i historyków, krytykowało specustawę od momentu złożenia jej projektu. Dulkiewicz oceniała, że ustawa ta jest próbą przejęcia Westerplatte przez władzę centralną. Prezydent Gdańska prezentowała swoje stanowisko m.in. pod koniec czerwca, na spotkaniu z wiceministrem kultury Jarosławem Sellinem. Wiceszef MKiDN zaproponował po rozmowie, by przedstawiciele miasta Gdańsk weszli do komitetu honorowego budowy Muzeum Westerplatte i mieli wpływ na jego kształt. Prezydent Gdańska poinformowała z kolei po spotkaniu, że złożyła Sellinowi ofertę, aby tereny miasta nadal pozostały jego własnością i zostały wniesione do powstającego Muzeum Westerplatte, a sama instytucja była współtworzona i współprowadzona przez samorząd i stronę rządową.
Sejm uchwalił specustawę na początku lipca, w ubiegłym tygodniu Senat wniósł poprawki, którymi posłowie mają zająć się na rozpoczętym w środę posiedzeniu.