W lipcowym sondażu CBOS Andrzej Duda cieszy się zaufaniem 64 proc. respondentów (spadek o 1 pkt proc. wobec czerwca); prezydentowi nie ufa 22 proc. ankietowanych (również spadek o 1 pkt proc.).

Reklama

Drugie miejsce na liście polityków najczęściej obdarzanych przez Polaków zaufaniem zajmuje premier Mateusz Morawiecki, któremu ufa 54 proc. ankietowanych (bez zmian), a 27 proc. deklaruje nieufność (spadek o 2 pkt proc.).

Na trzeciej pozycji w rankingu zaufania jest minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro (47 proc. zaufania, spadek o 1 pkt proc.); nie ufa mu 33 proc. badanych (spadek o 1 pkt proc.).

B. wicepremier, obecnie europosłance PiS Beacie Szydło ufa 47 proc. badanych (spadek o 3 pkt proc.); brak zaufania wobec niej deklaruje 36 proc. (wzrost o 1 pkt proc.).Liderowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu ufa 44 proc. ankietowanych (spadek o 4 pkt proc.)

Reklama

Największą nieufność budził w lipcu szef PO Grzegorz Schetyna 47 proc. (spadek o 3 pkt proc. w stosunku do czerwca); szefowi PO ufa 23 proc. ankietowanych (spadek o 1 pkt proc.). Na drugim miejscu rankingu nieufności jest Jarosław Kaczyński, któremu nie ufa 39 proc. ankietowanych (spadek o 1 pkt proc.).

Trzecie miejsce w tym rankingu zajęła Beata Szydło - 36 proc. nieufności (wzrost o 1 pkt proc.). Tuż za nią znalazł się lider Wiosny Robert Biedroń, którym nie ufa 35 proc. ankietowanych (bez zmian); ufa mu 29 proc. badanych (spadek o 2 pkt proc.)

Czwarte miejsce w rankingu nieufności zajął Zbigniew Ziobro, któremu nie ufa 33 proc. respondentów (spadek o 1 pkt proc.). Na piątym miejscu znalazła się szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, której nie ufa 28 proc. respondentów (spadek o 2 pkt proc.); zaufaniem obdarza ją 21 proc. badanych (spadek o 1 pkt proc.).

Liderowi ruchu Kukiz'15 Pawłowi Kukizowi ufa 40 proc. ankietowanych (spadek o 4 pkt proc. wobec czerwca); nie ufa mu 25 proc. badanych (spadek o 2 pkt proc.).

Reklama

Szefa MON Mariusza Błaszczak zaufaniem obdarza 39 proc. (wzrost o 1 pkt proc.), a nie ufa mu 25 proc. ankietowanych (spadek o 1 pkt proc.). Wicepremierowi Jarosławowi Gowinowi ufa 32 proc. (spadek o 1 pkt proc.), a nie ufa mu 26 proc. (wzrost o 2 pkt proc.).

Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz cieszy się zaufaniem 30 proc. respondentów (spadek o 1 pkt proc.), nie ma do niego zaufania 17 proc. (spadek o 2 pkt proc.). Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński ma zaufanie 26 proc. badanych (bez zmian), nie ufa mu 22 proc. (bez zmian). Ministrowi rolnictwa Janowi Krzysztofowi Ardanowskiemu ufa 24 proc. badanych (wzrost o 1 pkt proc.), a 11 proc. mu nie ufa (spadek o 3 pkt proc.), przy czym 51 proc. badanych stwierdziło, że go nie zna.

Marszałkowi Senatu Stanisławowi Karczewskiemu ufa 24 proc. respondentów (spadek o 3 pkt proc.), nie ufa mu 18 proc.(spadek o 1 pkt proc.). Szefowi MSZ Jackowi Czaputowiczowi ufa 22 proc. badanych (spadek o 2 pkt proc.), nie ufa mu 13 proc. (wzrost o 1 pkt proc.); 50 proc. ankietowanych przyznało, że go nie zna.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński cieszy się zaufaniem 22 proc. ankietowanych (spadek o 4 pkt proc.), nie ufa mu 21 proc. (spadek o 1 pkt proc.). Wicepremierowi, szefowi KSRM Jackowi Sasinowi ufa 22 proc. badanych (spadek o 4 pkt proc.), nie ufa mu 21 proc. (spadek o 2 pkt proc.).

Szefowi kancelarii premiera Michałowi Dworczykowi, ufa 16 proc. badanych (spadek o 1 pkt proc.), nie ufa mu 10 proc. (wzrost o 1 pkt proc.), przy czym 60 proc. respondentów stwierdziło, że go nie zna.

Nowej szefowej MSWiA Elżbiecie Witek ufa 15 proc. badanych (spadek o 3 pkt proc.), nie ufa 11 proc. (wzrost o 1 pkt proc.); a 58 proc. badanych stwierdziło, że jej nie zna. Liderowi SLD Włodzimierzowi Czarzastemu ufa 14 proc. ankietowanych (wzrost o 1 pkt proc.), nie ufa mu 23 proc. (bez zmian).

CBOS przeprowadził sondaż metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 4-11 lipca br. na liczącej 1077 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.