Posłowie PO mówili w środę na konferencji prasowej w Sejmie, że z lotów samolotem z marszałkiem Sejmu w sposobu nieuprawniony - jak prywatnym odrzutowcem - korzystali m.in.: Stanisław Piotrowicz, Maria Piotrowicz, Zdzisław Krasnodębski, Anna Krasnodębska, Bogdan Rzońca, Krystyna Wróblewska i wielu innych w tym asystenci marszałka Kuchcińskiego.

Reklama

Żadna z tych osób nie spełnia kryterium instrukcji HEAD, która mówi wyraźnie o członkach oficjalnych delegacji. Tymczasem, jak nazwać loty po głosowaniach tych posłów z rodzinami do domu, którzy byli wciągani na listę jako członkowie oficjalnej delegacji. To jest skandaliczne zachowanie, które nadużywa zaufania publicznego i wiarygodności" - powiedział poseł PO-KO Robert Kropiwnicki.

Podkreślił, że Platforma Obywatelska domaga się natychmiastowej dymisji marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i zwrotu wszystkich pieniędzy do kasy państwa, które zostały przeznaczone na finansowanie lotów polityków PiS, żon polityków PiS i jeszcze zobaczymy kogo. Cezary Tomczyk (PO) podkreślił z kolei, że do dymisji powinien podać się także dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

Według polityków PO, sprawą powinien zająć się z urzędu Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Reklama

Na naszych oczach legł mit o uczciwości polityków PiS. Ten mit roztrzaskał się o ziemię, ten mit jest oparty na kłamstwie, ten mit prysł jak czar w ciągu ostatnich dni. Widzimy na naszych oczach i możemy dzisiaj powiedzieć jasno, że PiS to tak naprawdę partia oszustów, ludzi, którzy od wielu tygodni w sprawie marszałka Kuchcińskiego i jego +niskich lotów+ kłamią regularnie; kłamią politycy PiS, kłamie Kancelaria Sejmu, kłamie rzecznik, który jest odpowiedzialny za prowadzenie polityki informacyjnej Sejmu, wreszcie kłamie sam marszałek Kuchciński - oświadczył poseł PO-KO Mariusz Witczak.

Reklama

Jak nieoficjalnie ustaliło RMF FM, w podróżach Kuchcińskiemu towarzyszyli Stanisław Piotrowicz czy np. Zdzisław Krasnodębski i kobiety o tych samych nazwiskach.
Wraz z marszałkiem Sejmu na pokładzie samolotu byli też np. Bogdan Rzońca i Władysław Ortyl.

"Na listach, które były nieraz zmieniane w ostatniej chwili, jest wiele nazwisk polityków PiS. Do Krakowa w dniu 70. urodzin prezydenta Lecha Kaczyńskiego z marszałkiem Sejmu zabrali się Wojciech Jasiński, Maciej Łopiński i szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska, a w drodze powrotnej Zbigniew Ziobro" - czytamy z kolei na tvn24.pl.

Politycy latali m.in. gulfstreamem i śmigłowcem Sokół. To były kursy najczęściej między lotniskiem Okęcie a Jasionką czy Huwnikami. SOP zawsze nadawała lotom status HEAD.

"Opublikowany przez kancelarię Sejmu wykaz lotów Marka Kuchcińskiego jest niekompletny. Nieścisłości wykazuje porównanie wykazu autorstwa kancelarii Sejmu i części spisów pasażerów podróży marszałka" - podaje RMF FM.

16 lipca 2018 roku Marek Kuchciński z trojgiem swoich dzieci miał lecieć z Rzeszowa na Okęcie, ale w sejmowym wykazie lotów marszałka taki rejs nie widnieje.

Pod koniec lipca Radio Zet podało, że marszałek Sejmu latał rządowymi samolotami wraz z rodziną. Po tych informacjach dyrektor CIS poinformował, że Kuchciński wpłacił 5 tys. zł na Klinikę Budzik działającą przy Centrum Zdrowia Dziecka i 10 tys. zł na Caritas Polska za 23 loty samolotem rządowym, w których towarzyszyli mu członkowie rodziny. źródło: PAP