Stanisław Piotrowicz, prokurator, senator VI i VII kadencji oraz poseł PiS VII i VIII kadencji, który w minionej kadencji był szefem sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka, a w ostatnich wyborach parlamentarnych nie uzyskał mandatu posła jest - obok Krystyny Pawłowicz i Elżbiety Chojnej-Duch - kandydatem Prawa i Sprawiedliwości do Trybunału Konstytucyjnego.

Reklama

W środę w radiowej Trójce pytany o jego kandydaturę Antoni Macierewicz (PiS) podkreślił, że "warto zwrócić uwagę na jego olbrzymi dorobek jako przewodniczącego komisji sprawiedliwości, który musiał się ścierać z nieprawdopodobnymi atakami i trudnościami przy wprowadzaniu reform wymiaru sprawiedliwości, które wszyscy uważamy za niezbędne".

Pytany, czy nie przeszkadza mu działalność prokuratorska Piotrowicza w PRL-u i oskarżanie opozycjonistów Macierewicz powiedział, że Piotrowicz sam wielokrotnie wyjaśniał tę sprawę.

Przeszłość jest ważna, ale też ważne jest jak się ją interpretuje i jakie wyciąga wnioski dla dzisiejszego działania. Piotrowicz ma znaczące zasługi w walce z postkomunizmem i trzeba to docenić. Nie twierdzę, żeby zapomnieć o przeszłości, ale chciałbym, żebyśmy doceniali poświęcenie i walkę, którą prowadził później - dodał polityk PiS.

Jak podkreśli zaskakujące jest dla niego, że Platforma Obywatelska i SLD nie zgłosiły swoich kandydatów do TK.

Macierewicz mówił także o nadchodzących wyborach prezydenckich. Czeka nas ostra i trudna kampania prezydencka, która będzie wymagała daleko idącego zaangażowania - ocenił.

Pytany czy Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) lub Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) będą zagrożeniem dla Andrzeja Dudy powiedział, że te kandydatury nie powinny być wyzwaniem zagrażającym kampanii obecnego prezydenta.

Być może, któraś z tych postaci, albo nowa, która się pojawi, będzie zdolna skupić wszystkie siły postkomunistyczne. To ciągle jest duży potencjał, choć ostatnie wybory pokazały, że nie dominuje w Polsce, że większość Polaków głosowała za hasłami skupiającymi się wokół wartości bóg, honor, ojczyzna - dodał.

We wtorek Antoni Macierewicz został wyznaczony przez prezydenta na marszałka seniora Sejmu IX kadencji, którego pierwsze posiedzenie odbędzie się 12 listopada o godz. 12.