Przyjąłem decyzję zgodnie z odpowiedzialnością, jaka spoczywa na mnie, tak jak to sformułowali Polacy podczas ostatnich wyborów. Reprezentowania tych wartości i przeprowadzenia otwarcia Sejmu zgodnie z dążeniami, jakie Polacy wyrazili w wyborach - powiedział w środę w TVP Info Antoni Macierewicz komentując wyznaczenie go przez prezydenta na marszałka seniora Sejmu.

Reklama

Pytany, czy będzie kontynuatorem standardu wyznaczonego przez marszałka seniora poprzedniej kadencji Sejmu Kornela Morawieckiego podkreślił, że w ostatnich wyborach "większość Polaków głosowała za wartościami chrześcijańskimi, narodowymi, niepodległościowymi, za hasłami +Bóg, Honor, Ojczyzna+".

Absolutna większość Polaków wyraziła wolę, żeby Polska była kształtowana właśnie przez te wartości - dodał.

Przywiązuję wagę do konieczności nawiązania ciągłości z polską walką o niepodległość. Niekoniecznie chodzi o opozycję niepodległościową z lat 60., 70. i 80. Chodzi przede wszystkim o żołnierzy niezłomnych, o walki robotników, które toczyły się na ulicach naszych miast, wszędzie tam, gdzie element niepodległościowy był dominujący. Mamy obowiązek pamiętać o tamtym wysiłku i tamtych działaniach. Działania Sejmu muszą także mieć zawsze w tyle głowy świadomość o poświęceniu naszych rodziców, dziadków - powiedział.

Reklama

Antoni Macierewicz był również pytany o sprawę gen. Fieldorfa-Nila, który decyzją władz komunistycznych 24 lutego 1953 r. został powieszony w więzieniu mokotowskim w Warszawie przy ul. Rakowieckiej. Dziennikarz zwrócił uwagę, że "zabójcy Fieldorfa nie zostali potępieni w III RP, ani w karnym, ani w moralnym wymiarze".

Na ten Sejm spada obowiązek przywrócenia rzeczywistego funkcjonowania niepodległego państwa. Jest wiele zaszłości, tego typu, które będziemy musieli wprowadzić do naszych struktur społecznych, prawnych, obywatelskich - stwierdził Macierewicz.

We wtorek Antoni Macierewicz został wyznaczony przez prezydenta na marszałka seniora Sejmu IX kadencji, którego pierwsze posiedzenie odbędzie się 12 listopada o godz. 12.