Największym zaufaniem badanych niezmiennie cieszy się urzędujący prezydent Andrzej Duda, któremu ufa 64 proc. badanych (spadek o 3 pkt proc.). Nieufność w stosunku do głowy państwa deklaruje 23 proc. (wzrost o 1 pkt proc.). 10 proc. prezentuje postawę obojętną, a 1 proc. twierdzi, że nie wie kim jest Andrzej Duda.

Reklama

Drugie miejsce na liście polityków cieszących się największym zaufaniem, tak jak dotychczas, zajmuje premier Mateusz Morawiecki. Ufa mu 59 proc. respondentów (bez zmian), nieufność w stosunku do szefa rządu wyraża 24 proc. (spadek o 3 pkt proc.), 11 proc. deklaruje obojętność, zaś 2 proc. wybrało odpowiedź "nieznajomości".

Na trzecim miejscu znalazł się minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, któremu ufa 46 proc. ankietowanych (bez zmian), nie ufa 35 proc. (spadek o 1 pkt proc.), 13 proc. jest obojętnych, a 2 proc. deklaruje, że nie zna tego polityka.

Tuż za ministrem sprawiedliwości, jeśli chodzi o poziom zaufania, znalazł się prezes PiS Jarosław Kaczyński. Ufa mu 45 proc. (spadek o 1 pkt proc.). Prezesowi PiS nie ufa 40 proc. badanych (wzrost o 1 pkt proc.). Obojętność wobec lidera PiS deklaruje 12 proc. badanych, nikt natomiast nie zadeklarował, że nie zna Jarosława Kaczyńskiego.

Szefowi MON Mariuszowi Błaszczakowi ufa 41 proc. badanych (spadek o 1 pkt proc.), nie ufa mu 25 proc. (bez zmian). Obojętność wobec szefa MON deklaruje 15 proc., tyle samo badanych twierdzi, że nie wie, kim on jest.

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz może liczyć na 39 proc. deklaracji zaufania, nie ufa mu 15 proc. (spadek o 3 pkt proc.), 18 proc. nie ma wyrobionej opinii na temat tego polityka, a 23 proc. go nie zna.

Pawłowi Kukizowi ufa 38 proc. (spadek o 1 pkt proc.), nie ufa mu 27 proc. (spadek o 2 pkt proc.). Obojętność wobec tego polityka wyraża 26 proc., a 5 proc. twierdzi, że nie wie, kim jest Kukiz.

Reklama

Wicemarszałek Sejmu i kandydatce PO na prezydenta Małgorzacie Kidawie-Błońskiej ufa 37 proc. (spadek o 3 pkt proc.), nie ufa 25 proc. (wzrost o 3 pkt proc.). Obojętną postawę wobec Kidawy-Błońskiej wyraża 16 proc., a 18 proc. jej nie rozpoznaje.

Szefowi MNiSW Jarosławowi Gowinowi ufa 34 proc. (spadek o 3 pkt proc.), nie ufa 25 proc. (wzrost o 1 pkt proc.). Obojętność wobec niego wyraża 23 proc., a 13 proc. nie wie, kim jest Gowin.

Europoseł, lider Wiosny Robert Biedroń może liczyć na 33 proc. deklaracji zaufania (wzrost o 2 pkt proc.). Temu politykowi nie ufa 35 proc. (spadek o 2 pkt proc.). Obojętną postawę wobec niego wyraża 20 proc., a 8 proc. przyznaje, że go nie zna.

Szef MKiDN Piotr Gliński może liczyć na 30 proc. deklaracji zaufania (spadek o 1 pkt proc.), 21 proc. mu nie ufa (bez zmian), a 15 proc. ma postawę obojętną wobec tego polityka. 31 proc. nie wie, kim jest Gliński.

Marszałek Sejmu Elżbiecie Witek ufa 29 proc. (spadek o 2 pkt proc.), 16 proc. jej nie ufa (spadek o 2 pkt proc.), obojętność wobec Witek wyraża 13 proc., a 38 proc. jej nie rozpoznaje.

Liderka Inicjatywy Polskiej Barbara Nowacka cieszy się zaufaniem 28 proc. (wzrost o 1 pkt proc.), nie ufa jej 16 proc. (spadek o 2 pkt proc.). 16 proc. wyraża obojętność wobec Nowackiej, a 36 proc. jej nie zna.

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin może liczyć na zaufanie 28 proc. badanych (spadek o 3 pkt proc.); nie ufa mu 23 proc. (spadek o 1 pkt proc.). Obojętność wobec tego polityka deklaruje 16 proc., a 29 proc. go nie rozpoznaje.

Szef MSWiA i koordynator służb specjalnych, były szef CBA Mariusz Kamiński cieszy się zaufaniem 25 proc. badanych (spadek o 1 pkt proc.), nie ufa mu 23 proc. (spadek o 3 pkt proc.). Obojętność wobec tego polityka wyraża 17 proc., a 31 proc. twierdzi, że nie wie, kim jest Kamiński.

Lider Lewicy Razem Adrian Zandberg cieszy się zaufaniem 24 proc. respondentów (spadek o 1 pkt proc.), nie ufa mu 13 proc. (spadek o 5 pkt proc.). Obojętną postawę wobec tego polityka deklaruje 16 proc., a 43 proc. go nie rozpoznaje.

Nowo wybrany lider PO Borys Budka może liczyć na zaufanie 24 proc. ankietowanych (spadek o 3 pkt proc.), nie ufa mu 26 proc. (wzrost o 1 pkt proc.). Obojętność wobec Budki deklaruje 15 proc., a 30 proc. go nie rozpoznaje.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki cieszy się zaufaniem 24 proc. badanych (wzrost o 2 pkt proc.), nie ufa mu 29 proc. (wzrost 12 pkt proc.). Obojętność wobec niego wyraża 17 proc., a 24 proc. go nie rozpoznaje.

Szef MSZ Jacek Czaputowicz może liczyć na zaufanie 22 proc. (brak pomiaru w grudniu), nie ufa mu 12 proc. Obojętną postawę wobec tego polityka wyraża 14 proc., a 47 proc. go nie rozpoznaje.

Lider SLD Włodzimierz Czarzasty cieszy się zaufaniem 21 proc. respondentów (spadek o 1 pkt proc.), nie ufa mu 26 proc. (wzrost o 1 pkt proc.). 18 proc. wyraża obojętną postawę wobec szefa SLD, a 31 proc. nie wie, kim jest Czarzasty.

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk może liczyć na zaufanie 17 proc. (bez pomiaru w styczniu), nie ufa mu 10 proc. badanych, obojętność wyraża 11 proc., a 58 proc. go nie rozpoznaje.

Lider Nowoczesnej Adam Szłapka uzyskał 11 proc. deklaracji zaufania (spadek o 2 pkt proc.), nie ufa mu 4 proc. (spadek o 2 pkt proc.). Obojętność wobec niego deklaruje 10 proc., a 72 proc. nie wie, kim on jest.

Najwięcej negatywnych emocji wzbudził wśród badanych Janusz Korwin-Mikke. Liderowi rankingu nieufności nie ufa 56 proc. badanych (wzrost o 3 pkt proc.). Ufa mu 16 proc. (spadek o 2 pkt proc.), 18 proc. deklaruje obojętność, a 5 proc. przyznaje, że go nie zna.

Drugie miejsce wśród polityków, którym badani ufają najmniej zajmuje były lider PO Grzegorz Schetyna. Nie ufa mu 51 proc. (spadek o 2 pkt proc.), ufa zaś 21 proc. (wzrost o 1 pkt proc.), 19 proc. deklaruje obojętność, a 5 proc. przyznaje, że go nie zna.

Trzecie miejsce w tej kategorii przypadło Jarosławowi Kaczyńskiemu - 40 proc. wskazań.

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 9–16 stycznia 2020 r. na liczącej 1016 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.