Największym zaufaniem badanych niezmiennie cieszy się urzędujący prezydent Andrzej Duda, któremu ufa 64 proc. badanych (spadek o 3 pkt proc.). Nieufność w stosunku do głowy państwa deklaruje 23 proc. (wzrost o 1 pkt proc.). 10 proc. prezentuje postawę obojętną, a 1 proc. twierdzi, że nie wie kim jest Andrzej Duda.
Drugie miejsce na liście polityków cieszących się największym zaufaniem, tak jak dotychczas, zajmuje premier Mateusz Morawiecki. Ufa mu 59 proc. respondentów (bez zmian), nieufność w stosunku do szefa rządu wyraża 24 proc. (spadek o 3 pkt proc.), 11 proc. deklaruje obojętność, zaś 2 proc. wybrało odpowiedź "nieznajomości".
Na trzecim miejscu znalazł się minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, któremu ufa 46 proc. ankietowanych (bez zmian), nie ufa 35 proc. (spadek o 1 pkt proc.), 13 proc. jest obojętnych, a 2 proc. deklaruje, że nie zna tego polityka.
Tuż za ministrem sprawiedliwości, jeśli chodzi o poziom zaufania, znalazł się prezes PiS Jarosław Kaczyński. Ufa mu 45 proc. (spadek o 1 pkt proc.). Prezesowi PiS nie ufa 40 proc. badanych (wzrost o 1 pkt proc.). Obojętność wobec lidera PiS deklaruje 12 proc. badanych, nikt natomiast nie zadeklarował, że nie zna Jarosława Kaczyńskiego.
Szefowi MON Mariuszowi Błaszczakowi ufa 41 proc. badanych (spadek o 1 pkt proc.), nie ufa mu 25 proc. (bez zmian). Obojętność wobec szefa MON deklaruje 15 proc., tyle samo badanych twierdzi, że nie wie, kim on jest.
Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz może liczyć na 39 proc. deklaracji zaufania, nie ufa mu 15 proc. (spadek o 3 pkt proc.), 18 proc. nie ma wyrobionej opinii na temat tego polityka, a 23 proc. go nie zna.
Pawłowi Kukizowi ufa 38 proc. (spadek o 1 pkt proc.), nie ufa mu 27 proc. (spadek o 2 pkt proc.). Obojętność wobec tego polityka wyraża 26 proc., a 5 proc. twierdzi, że nie wie, kim jest Kukiz.
Wicemarszałek Sejmu i kandydatce PO na prezydenta Małgorzacie Kidawie-Błońskiej ufa 37 proc. (spadek o 3 pkt proc.), nie ufa 25 proc. (wzrost o 3 pkt proc.). Obojętną postawę wobec Kidawy-Błońskiej wyraża 16 proc., a 18 proc. jej nie rozpoznaje.
Szefowi MNiSW Jarosławowi Gowinowi ufa 34 proc. (spadek o 3 pkt proc.), nie ufa 25 proc. (wzrost o 1 pkt proc.). Obojętność wobec niego wyraża 23 proc., a 13 proc. nie wie, kim jest Gowin.
Europoseł, lider Wiosny Robert Biedroń może liczyć na 33 proc. deklaracji zaufania (wzrost o 2 pkt proc.). Temu politykowi nie ufa 35 proc. (spadek o 2 pkt proc.). Obojętną postawę wobec niego wyraża 20 proc., a 8 proc. przyznaje, że go nie zna.
Szef MKiDN Piotr Gliński może liczyć na 30 proc. deklaracji zaufania (spadek o 1 pkt proc.), 21 proc. mu nie ufa (bez zmian), a 15 proc. ma postawę obojętną wobec tego polityka. 31 proc. nie wie, kim jest Gliński.
Marszałek Sejmu Elżbiecie Witek ufa 29 proc. (spadek o 2 pkt proc.), 16 proc. jej nie ufa (spadek o 2 pkt proc.), obojętność wobec Witek wyraża 13 proc., a 38 proc. jej nie rozpoznaje.
Liderka Inicjatywy Polskiej Barbara Nowacka cieszy się zaufaniem 28 proc. (wzrost o 1 pkt proc.), nie ufa jej 16 proc. (spadek o 2 pkt proc.). 16 proc. wyraża obojętność wobec Nowackiej, a 36 proc. jej nie zna.
Minister aktywów państwowych Jacek Sasin może liczyć na zaufanie 28 proc. badanych (spadek o 3 pkt proc.); nie ufa mu 23 proc. (spadek o 1 pkt proc.). Obojętność wobec tego polityka deklaruje 16 proc., a 29 proc. go nie rozpoznaje.
Szef MSWiA i koordynator służb specjalnych, były szef CBA Mariusz Kamiński cieszy się zaufaniem 25 proc. badanych (spadek o 1 pkt proc.), nie ufa mu 23 proc. (spadek o 3 pkt proc.). Obojętność wobec tego polityka wyraża 17 proc., a 31 proc. twierdzi, że nie wie, kim jest Kamiński.
Lider Lewicy Razem Adrian Zandberg cieszy się zaufaniem 24 proc. respondentów (spadek o 1 pkt proc.), nie ufa mu 13 proc. (spadek o 5 pkt proc.). Obojętną postawę wobec tego polityka deklaruje 16 proc., a 43 proc. go nie rozpoznaje.
Nowo wybrany lider PO Borys Budka może liczyć na zaufanie 24 proc. ankietowanych (spadek o 3 pkt proc.), nie ufa mu 26 proc. (wzrost o 1 pkt proc.). Obojętność wobec Budki deklaruje 15 proc., a 30 proc. go nie rozpoznaje.
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki cieszy się zaufaniem 24 proc. badanych (wzrost o 2 pkt proc.), nie ufa mu 29 proc. (wzrost 12 pkt proc.). Obojętność wobec niego wyraża 17 proc., a 24 proc. go nie rozpoznaje.
Szef MSZ Jacek Czaputowicz może liczyć na zaufanie 22 proc. (brak pomiaru w grudniu), nie ufa mu 12 proc. Obojętną postawę wobec tego polityka wyraża 14 proc., a 47 proc. go nie rozpoznaje.
Lider SLD Włodzimierz Czarzasty cieszy się zaufaniem 21 proc. respondentów (spadek o 1 pkt proc.), nie ufa mu 26 proc. (wzrost o 1 pkt proc.). 18 proc. wyraża obojętną postawę wobec szefa SLD, a 31 proc. nie wie, kim jest Czarzasty.
Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk może liczyć na zaufanie 17 proc. (bez pomiaru w styczniu), nie ufa mu 10 proc. badanych, obojętność wyraża 11 proc., a 58 proc. go nie rozpoznaje.
Lider Nowoczesnej Adam Szłapka uzyskał 11 proc. deklaracji zaufania (spadek o 2 pkt proc.), nie ufa mu 4 proc. (spadek o 2 pkt proc.). Obojętność wobec niego deklaruje 10 proc., a 72 proc. nie wie, kim on jest.
Najwięcej negatywnych emocji wzbudził wśród badanych Janusz Korwin-Mikke. Liderowi rankingu nieufności nie ufa 56 proc. badanych (wzrost o 3 pkt proc.). Ufa mu 16 proc. (spadek o 2 pkt proc.), 18 proc. deklaruje obojętność, a 5 proc. przyznaje, że go nie zna.
Drugie miejsce wśród polityków, którym badani ufają najmniej zajmuje były lider PO Grzegorz Schetyna. Nie ufa mu 51 proc. (spadek o 2 pkt proc.), ufa zaś 21 proc. (wzrost o 1 pkt proc.), 19 proc. deklaruje obojętność, a 5 proc. przyznaje, że go nie zna.
Trzecie miejsce w tej kategorii przypadło Jarosławowi Kaczyńskiemu - 40 proc. wskazań.
CBOS przeprowadził sondaż w dniach 9–16 stycznia 2020 r. na liczącej 1016 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.